Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Praca krótkoterminowa dla młodzieży

2019-12-04

Pracą krótkoterminową młodzież zainteresowana jest nie tylko w okresie wakacyjnym, lecz w ciągu całego roku kalendarzowego. Zarabiając pieniądze na własne potrzeby, ma przy tym ogromną satysfakcję, bo „może i potrafi”.

Jest to pierwszy krok nie tylko w dorosłe życie, ale również w życie zawodowe, ponieważ w ten sposób młodzi ludzie zdobędą pierwsze doświadczenia, nauczą się szacunku do drugiego człowieka i wykonywanej pracy oraz nabiorą dystansu do samego siebie.

W jaki sposób możesz zarobić swoje pierwsze pieniądze?

Praca w restauracji lub fastfoodzie. Możesz wybrać zarówno pracę na kasie w znanych „sieciówkach”, jak również pracę kelnera w klasycznej restauracji. Ogromnym plusem tej drugiej opcji są napiwki od klientów.

Zbiory warzyw i owoców. To popularna sezonowa praca w Polsce głównie w czasie wakacji. Wiąże się ona z przebywaniem na świeżym powietrzu, często przy zmieniającej się aurze, a zarobki mogą nie być satysfakcjonujące dla wszystkich.

Praca w sklepie, wykładanie towaru i inwentaryzacja. Możesz pracować zarówno na kasie, jak i przy wykładaniu towaru albo podczas inwentaryzacji polegającej na przeliczaniu asortymentu sprzedawanego w sklepie

Rozdawanie ulotek. Jest to  jedno z najprostszych zajęć, ale jak każda praca, wymaga od ciebie rzetelności i odpowiedzialności.

Wyprowadzanie psów i opieka nad zwierzętami. To świetne zajęcie dla młodych osób, które kochają zwierzęta i mieszkają np. na dużym osiedlu. Trzeba się tylko odpowiednio zareklamować, wywieszając na klatkach schodowych czy słupach ogłoszeniowych informację, że chętnie przyjmiesz takie zlecenie.

Możesz również zaoferować inną pomoc sąsiadom, np. sprzątanie, mycie samochodu, odśnieżanie, prasowanie lub koszenie trawy. Im lepiej będziesz wywiązywać się ze swoich obowiązków, tym więcej chętnych znajdziesz na swoje usługi. Z pewnością dobra opinia o tobie rozejdzie się „pocztą pantoflową”.

Hostessa. Zawód bardzo lubiany przez młode dziewczęta. Szczególnie w okresach świątecznych (ale nie tylko) sklepy spożywcze, odzieżowe czy kosmetycznych, a nawet organizatorzy wydarzeń kulturalnych czy biznesowych potrzebują osób do promowania swoich towarów czy usług.

Możesz być również niezależny i….

Prowadzić bloga, mieć swój kanał na YouTube lub profil na Instagramie. Oczywiście zbudowanie marki w sieci wymaga czasu i pieniędzy, bo nie pojawią się one od razu. Jednak jeśli masz pomysł na własny blog lub instagramowy profil, warto spróbować wdrożyć go w życie.

Praca jako make-up artist. Od zawsze interesuje Cię makijaż i charakteryzacja, a twoje koleżanki uważają, że jesteś  w tym mistrzynią? Karierę w tej branży możesz zacząć już jako nastolatka, a swoje umiejętności warto zachować np. w postaci zdjęć i w ten sposób stworzyć swoje pierwsze zawodowe portfolio.

Sprzedaż internetowa. Do tej pracy wystarczy ci konto na popularnym portalu aukcyjnym. Możesz zastosować metodę „taniej kup, drożej sprzedaj” lub oferuj własne produkty (np. rękodzieło, rysunki, koszulki z nadrukami). 

Statystowanie. Stawiasz pierwsze kroki w świecie filmu i telewizji, a przy okazji dorywczo zarabiasz. Niełatwo dostać się do filmu jako statysta, ale jeśli interesuje cię ta branża, warto polować na castingi.

Szukając pracy zajrzyj też na strony internetowe firm, w których chciałbyś pracować najbardziej. Znajdziesz tam takie podstrony jak Praca, Kariera lub Dołącz do nas.

Jeśli nie zależy ci na konkretnej branży, ale chcesz się zorientować, na jakie oferty pracy możesz liczyć, skorzystaj z popularnych portali z ogłoszeniami. Możesz też odwiedzić pośredników pracy w Młodzieżowym Biurze Pracy, którzy posiadają wiele ofert pracy krótkoterminowej lub zajrzeć do naszej wyszukiwarki na stronie głównej.

PAMIĘTAJ O SWOICH PRAWACH!

Nawet praca dorywcza wymaga spełnienia określonych warunków. Skorzystaj z naszego poradnika (KLIK), by wiedzieć, jak zadbać o swoje prawa jako pracownika młodocianego.

 

Źródło:

https://interviewme.pl/blog/praca-dla-nieletnich

Autor tekstu: Małgorzata Kwasek, pośrednik pracy –asystent EURES, CEiPM Tarnobrzeg


Widok zawartości stron Widok zawartości stron