Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Procesja Emaus, czyli zwyczaje wielkanocne oczami uczestników OHP

Święta Wielkanocne to najważniejszy i najstarszy okres w religii chrześcijańskiej, obchodzony bezpośrednio po niedzieli palmowej.

Ze Świętami Zmartwychwstania Jezusa związane są liczne zwyczaje i obrzędy. Najczęściej spotykane to: malowanie jajek, śmigus-dyngus, pogrzeb żuru.

W rejonie tureckim niewątpliwie ciekawym zwyczajem jest Procesja Emaus, która odbywa się w Wielkanocny Poniedziałek w miejscowości Dobra. Uczestnicy Hufca Pracy Bartłomiej i Michał, mieszkający w okolicy, wielokrotnie brali udział w tej uroczystości i postanowili podzielić się przeżyciami z tego wydarzenia.

Dla Michała to tradycja, ponieważ na procesji był już osiem razy. Bartek, dzięki zachęcie taty, uczestniczy w niej od trzech lat. Jak tylko chłopcy sięgają pamięcią, zawsze wszyscy mężczyźni z ich domu uczestniczyli w procesji. Podobno w Dobrej procesje Emaus odbywają się od połowy XIX wieku. Mężczyźni wyruszają o godzinie 5.30, wędrując szlakiem stojących na obrzeżach miasta krzyży i kapliczek. Pątnicy zatrzymują się, odmawiają modlitwy, zakopują figurki woskowe, mające zapewnić obfite plony w danej miejscowości.

Podczas przemarszu odbywają się modlitwy, śpiewy pieśni kościelnych, a także strzały z petard. Procesja trwa około trzech godzin, wraca na rogatki miasta i wraz z orkiestrą dętą udaje się do Kościoła na poranną mszę, gdzie do wydarzenia dołączają kobiety. Corocznie w procesji bierze udział około 500 mężczyzn z miasta i okolic.

Bartek dowiedział się, że procesja  Emaus nawiązuje do średniowiecznych obyczajów, kiedy to odgrywano rozmowę zmartwychwstałego Chrystusa z dwoma apostołami podążającymi z Jerozolimy do miasteczka Emaus. Natomiast wyłączny udział w procesji mężczyzn wywodzi się z tradycji. W średniowieczu widowiska pasyjne organizowane były przez bractwa cechowe, do których należeli wyłącznie mężczyźni.

Bartek i Michał są przekonani, że taka tradycja jak procesja Emaus przetrwa, ponieważ  uczestniczą w niej całe pokolenia: ojcowie ze swoimi synami, dziadkowie z wnukami, a to z pewnością dobrze rokuje na przetrwanie tradycji.

Autor: Ewa Jakubowska

Źródła: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/17864,dobra-procesja-emaus-(tylko-dla-panow).html

Zdjęcie: lm.pl - Portal Wielkopolski Wschodniej

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron