Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Programowanie w 2018 – czy nadal warto?

Wysokie pensje, możliwość pracy w domu i duża dynamika zarobków cały czas kuszą nowych adeptów programowania. Specjaliści i osoby z branży coraz częściej mówią jednak o przesyceniu rynku. Czy w 2018 rok nadal warto uczyć się programować?

programowanie_2018.png

Każdy z nas nie raz słyszał o korzyściach płynących z pracy w branży IT – szczególnie w zawodzie programisty i testera oprogramowania. Doskonałe warunki pracy i chłonność rynku umożliwiająca znalezienie zatrudnienia, skłoniły tysiące osób dotychczas nieposiadających kierunkowego wykształcenia, do nauki programowania.

Jak przekwalifikować się na programistę?

Sposobów zdobycia umiejętności w tej dziedzinie jest wiele. Szczególną popularnością cieszą się internetowe anglojęzyczne samouczki pozwalające na naukę wybranego języka programowania w zaciszu domowym. Bez problemu znaleźć można także darmowe materiały w języku polskim i liczne filmy instruktażowe i ćwiczeniowe.

Popularne stały się także tzw. bootcampy, czyli trwające kilka miesięcy internetowe kursy, pozwalające na zdobycie umiejętności i doświadczenia pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Często ich oferta zawiera gwarancje zdobycia zatrudnienia, jednak koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych dla wielu jest barierą nie do pokonania. Chętni do nauki programowania mogą także wziąć udział w kursach stacjonarnych.

Czy nadal warto?

Jak widać możliwości opanowania podstaw jednego z języków programowania w kilka-kilkanaście miesięcy jest naprawdę dużo. Dla wielu stały się one nadzieją na przekwalifikowanie, czy zdobycie intratnego zawodu. Jednak, jak oceniają przedstawiciele branży IT, przekonanie o tym, że każdy może programować, a wystarczy do tego jedynie chęć i samozaparcie, w obecnych warunkach rynkowych powoli staje się mitem.

Zalew młodych pracowników, nieposiadających komercyjnego doświadczenia, chętnych do przyuczenia przez firmy informatyczne jest ogromny. Chcąc zdobyć potrzebne do dalszego rozwoju doświadczenie, osoby te często oferują swoje usługi za darmo czy znacznie poniżej normalnych stawek.

Znowu liczy się wykształcenie

Obecnie możemy mówić o powrocie rynku pracy w branży IT do punktu wyjścia – szanse na pracę bez posiadanego doświadczenia mają głównie osoby posiadające wykształcenie kierunkowe – po skończonym technikum, czy studiach informatycznych lub technicznych.  Spośród setek CV na jedno stanowisko, to właśnie ich wybierają pracodawcy.

Z pewnością nie jest tak, że osoby nieposiadające wykształcenia informatycznego nie mają szans na znalezienie pracy jak programista czy tester oprogramowania. Jest o to jednak zdecydowanie trudniej niż 2-3 lata temu. Właśnie dlatego warto zainteresować się programowaniem jak najszybciej, rozważając tę ścieżkę kariery już na poziomie wyboru szkoły ponadpodstawowej, a dalej studiów.

Autor: Michał Komła


Widok zawartości stron Widok zawartości stron