Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Źle wybrałeś szkołę? Oto możliwe rozwiązania!

Chodzisz do szkoły, której nie lubisz, a pobyt w niej wywołuje w tobie stres i poczucie niedopasowania? Wielu uczniów zmaga się z podobnymi rozterkami. Dochodzą do wniosku, że obecna placówka nie spełnia ich oczekiwań lub nie odpowiada potrzebom. Zastanawiasz się, co można z tym zrobić? W artykule znajdziesz podpowiedzi, jakie kroki podjąć, aby temu zaradzić.

zmiana-szkoly-1160.jpg

Większość młodych osób odczuwa trudności przy podejmowaniu decyzji o tym, jaką szkołę średnią wybrać. Wiele z nich nie ma jeszcze na tym etapie sprecyzowanych planów na przyszłość. Niezdecydowana może być szczególnie młodzież, która nie ma żadnego hobby. Niestety pochopne decyzje powodują późniejsze niezadowolenie i chęć zmiany szkoły na inną.

 

Przyczyny niezadowolenia

Na początku odpowiedz sobie na pytanie, co konkretnie nie pasuje ci w obecnej szkole? Co jest powodem niezadowolenia? Zastanów się, czy chodzi o nieodpowiednich nauczycieli, przedmioty czy ogólny klimat. Przeanalizuj, czy nadal jesteś zainteresowany obranym kierunkiem. Może kierunek jest w porządku, ale czujesz się przeciążony materiałem? Spróbuj określić, czy poziom nauki, relacje z rówieśnikami i lokalizacja szkoły są satysfakcjonujące. Poznanie przyczyny pomoże ci ocenić, czy zmiana szkoły to jedyne rozwiązanie.

 

Porada u zaufanej osoby

Znajdź osobę, której ufasz i wiesz, że możesz z nią szczerze porozmawiać. Najlepiej, żeby to była doświadczona osoba dorosła, np. rodzic/opiekun, ciocia/wujek, pedagog szkolny lub wychowawca. Wyjaśnij jej swoje obawy i wspólnie poszukajcie rozwiązań. Osoba ta powinna znać system edukacji. Dobrze, aby podzieliła się z tobą swoją subiektywną oceną sytuacji. Spojrzenie z innej perspektywy może być pomocne.

 

Pomoc doradcy zawodowego

Warto też skorzystać z porady doradcy zawodowego, który pomoże ci lepiej zrozumieć swoje zainteresowania i umiejętności oraz znaleźć odpowiednią ścieżkę edukacyjną. Doradcę zawodowego znajdziesz m.in. w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy lub Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

 

Możliwe rozwiązania

Jeśli podjąłeś już decyzję o zmianie, zastanów się, czy zadowoliłaby cię zmiana profilu lub klasy czy wyłącznie przeniesienie do innej szkoły. Zmiana profilu/klasy w obrębie szkoły, do której uczęszczasz, jest prostszym rozwiązaniem problemu. W tym celu należy napisać pismo z uzasadnieniem do dyrekcji szkoły. Jeśli stwierdziłeś, że nie odpowiada ci dany profil, takie rozwiązanie powinno załatwić sprawę.

W niektórych szkołach dzięki elastycznemu i nieszablonowemu podejściu, istnieje możliwość zmiany przedmiotów z tych, które są dla ciebie mniej interesujące, na te w zakresie twoich zainteresowań.

Przeniesienie do innej szkoły jest możliwe w ciągu roku, jeśli istnieją ku temu ważne powody. Pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, to czy przenosisz się do szkoły tego samego typu, np. z liceum do innego liceum, bo nie odpowiadają ci nauczyciele i rówieśnicy w obecnym, czy może jednak chcesz zmienić rodzaj szkoły – przenieść się np. z technikum do szkoły branżowej. Taka zamiana może oznaczać odmienne podejście do ucznia, mniejsze klasy lub może panować w niej w ogóle inny klimat.

Jeśli sprawia ci trudność porozumienie się z kolegami z klasy, rozwiązaniem problemu może okazać się wybór indywidualnego toku nauczania. Ale przed takim krokiem lepiej poszukać nici porozumienia i spróbować naprawić relacje.

Może zdarzyć się tak, że po rozważeniu wszystkich za i przeciw, rozmowie z dorosłymi i doradcą zawodowym, zdecydujesz się zostać w obecnej placówce. Spróbuj wtedy znaleźć sposoby na poprawę swojej sytuacji. Może to być np. podjęcie zajęć dodatkowych, zmiana swojego podejścia do sprawy czy naprawa relacji ze znajomymi.

 

Formalności

W celu sfinalizowania decyzji, skontaktuj się z sekretariatem szkoły, do której chcesz się przenieść i dowiedz się, jaka jest procedura. Zbierz potrzebne dokumenty (świadectwa, opinie, zgody rodziców) i aplikuj.

 

Zmiana to nie porażka

Zmiany pierwotnej decyzji o wyborze szkoły nie traktuj w kategorii porażki, a raczej jako oznakę dojrzałości i dbania o własny rozwój. Lepiej podjąć działanie niż męczyć się w niewłaściwym miejscu.

Pamiętaj – zmiana szkoły, a nawet klasy to poważna decyzja. Wymaga przemyślenia, rozwagi i rozmowy z bliskimi. Po zmianie szkoły, przygotuj się na adaptację, która może chwilę zająć. Mamy nadzieję, że przekonasz się, że było warto.

 

Autor: Marta Halicka

Źródła:

https://www.dlaucznia.pl/blog/zmiana-szkoly-sredniej-czy-warto

https://www.cieszsieprzyszloscia.pl/post/jak-wybrac-szkole-czesc-1

https://www.cieszsieprzyszloscia.pl/post/jak-wybrac-szkole-czesc-2

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/pomoz-dziecku-wybrac-szkole-srednia#

https://mapakarier.org/blog/117/jak-wybrac-szkole-ponadpodstawowa-cz-2-czas-na-twoj-wybor/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron