Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować?

2020-08-25

Znalazłeś ofertę, która cię zainteresowała? Wysłałeś swoje CV i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, jak się do niej przygotować.

Przygotuj wcześniej to, czego będziesz potrzebować

Ubranie, CV, dokładna informacja o godzinie i miejscu spotkania oraz o tym, z kim masz się zobaczyć na miejscu, pieniądze na bilet/kluczyki do samochodu, dokumenty…  Jeśli przygotujesz je sobie np. dzień wcześniej, rano unikniesz nerwowego szukania.

 

Pomyśl nad odpowiedziami na pytania

Trudno przewidzieć, jakie dokładnie pytania pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednymi z częściej zadawanych są:

  • Co może pan o sobie powiedzieć?
  • Jakie są pana zalety/wady lub mocne/słabe strony?
  • Dlaczego powinniśmy pana zatrudnić?
  • Co pan wie o naszej firmie?
  • Ile chciałby pan zarabiać?
  • Dlaczego wybrał pan właśnie tę a nie inną szkołę/kierunek/specjalizację?
  • Czy ma pan jakieś pytania?

Pomyśl, jak na nie odpowiesz, jeśli rekruter zada ci je na rozmowie.

 

Bądź na czas

Nie spóźnij się. Nie zapomnij wyciszyć na czas spotkania telefonu (a najlepiej go wyłącz). Po wejściu do pomieszczenia, w którym ma się odbyć rozmowa, przywitaj się w sposób swobodny i uśmiechnij się. Zaczekaj, aż ktoś wskaże ci miejsce do siedzenia.

 

Pierwsze wrażenie zrobisz tylko raz

Zadbaj o swój wygląd, ale pamiętaj także o tym, że równie ważne jest twoje zachowanie w trakcie spotkania. Postaraj się sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie, ale nie bądź arogancki. Okaż szacunek i zainteresowanie pracą. Uśmiechaj się i podtrzymuj kontakt wzrokowy z osobą, z którą rozmawiasz. Słuchaj uważnie, a na pytania staraj się odpowiadać rzeczowo i płynnie. Nie koloryzuj. Jeśli czegoś nie wiesz – powiedz. Szczerością zyskasz więcej niż ubarwianiem rzeczywistości i udawaniem kogoś, kim nie jesteś.

 

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu poznanie cię i zweryfikowanie informacji, które zamieściłeś w CV. Już samo zaproszenie na rozmowę jest dowodem na to, że w dużym stopniu spełniasz wymagania pracodawcy. Pamiętaj o uśmiechu i bądź sobą.

 

Powodzenia!

 

Autor: Agnieszka Banasik

 

Polecamy też nasz film o rozmowie kwalifikacyjnej!

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron