Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Savoir-vivre dla młodzieży – szlifujemy dobre maniery

2024-10-22

Zasad, które obowiązują człowieka kulturalnego, jest mnóstwo. Na szczęście większość z nich wynosimy z domu rodzinnego, w którym są one nam wpajane już od najmłodszych lat. Jednak warto pamiętać, że kulturę osobistą i dobre maniery kształtujemy przez całe życie.

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego (fr. savoir - wiedzieć, vivre - żyć) i w wolnym tłumaczeniu termin ten oznacza „znajomość życia". To nic innego jak zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w określonych miejscach i sytuacjach, które świadczą o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Ogólnie mówiąc zasady savoir-vivre to życzliwość, uprzejmość, uśmiech, punktualność, dyskrecja, lojalność czy grzeczność.

Jeśli uważasz, że nie do końca wiesz, jak zachować się w określonej sytuacji, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 

Zrezygnuj z wulgaryzmów

Nie zapominaj, że dobre wychowanie nie kończy się na mówieniu: „dziękuję”, „proszę” czy „przepraszam”. Osoba, której nie są obce dobre maniery, nie przeklina, bo to może razić słuchaczy. Dbaj o to, by w twoim towarzystwie każdy czuł się dobrze – nie podnoś głosu, nie krzycz, nie obgaduj oraz nie szepcz, gdy dokoła są inni.

 

Uważaj z telefonem

Jeśli telefon towarzyszy ci niemal na każdym kroku, pamiętaj by go wyciszyć w miejscach publicznych i postarać się oszczędniej z niego korzystać. Warto unikać długich i głośnych rozmów, zwłaszcza na bardzo prywatne tematy. Obce osoby niekoniecznie muszą mieć ochotę ich słuchać. To samo tyczy się głośnego słuchania muzyki w miejscach publicznych.

Podczas spotkań towarzyskich ogranicz przeglądanie mediów społecznościowych i nie przeciągaj rozmów telefonicznych – spędź fajny czas ze znajomymi.

 

Dostosuj ubiór do okoliczności

Zasady savoir-vivre dla młodzieży dotyczące ubioru stają się coraz bardziej elastyczne. O ile, jeśli jesteś sam w domu, twój ubiór nie ma aż takiego znaczenia, to w przypadku kontaktu z innymi ludźmi staraj się zawsze ubierać adekwatnie do okoliczności.

To, co w szkole jest nieodpowiednie, na imprezie nikomu nie będzie przeszkadzało. Poza tym, warto przy tej zasadzie wspomnieć, że wszystkie zabiegi, jakie wykonujesz wokół swojego ciała, to tylko i wyłącznie twoja sprawa. Jeśli zdarza ci się wykonywać makijaż czy czesać np. w autobusie lub restauracji – zrezygnuj z tego.

 

Bądź punktualny

Spóźnianie się to oznaka braku szacunku dla czasu innych osób. Gdy zdarza ci się raz na jakiś czas nie zdążyć na lekcje czy spotkanie, należałoby uprzedzić o tym drugą stronę. Problem staje się poważny, jeśli spóźniasz się notorycznie.

Jeżeli masz problem z punktualnością, zacznij się jej uczyć już teraz. W przyszłości możesz mieć duże problemy w pracy, a i znajomi któregoś dnia nie poczekają. Będąc punktualnym, okazujesz zaangażowanie i wykazujesz się odpowiedzialnością.

 

Warto przestrzegać zasad kulturalnego zachowania – to procentuje zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

 

Autor: Karolina Jakieła, Wychowawca OSiW w Iwoniczu

 

Źródła:

A. Cholewińska-Szkolik, Jak wytrzymać z dorosłymi i nie zwariować – niezbędnik nastolatka, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2011

https://publikacje.edu.pl/10-zasad-dobrego-wychowania-podstawy-savoir-vivre


Widok zawartości stron Widok zawartości stron