Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Siła charakteru – sportowa historia Przemka

2020-06-15

Czy zwykły chłopiec z małego miasteczka może coś osiągnąć? Przyjęło się, że trzeba mieć szczęście. Ale czy to wystarczy? Zwykle prócz szczęścia, a często też zamiast niego, potrzebna jest praca nad sobą, wewnętrzna dyscyplina i – o czym nie należy zapominać – wsparcie innych.

Nie czuję się wyjątkowy – mówi Przemysław Derlatka, uczestnik 13-1 Hufca Pracy w Skarżysku Kamiennej, który w 2019 roku zajął II miejsce podczas mistrzostw Polski w trójboju siłowym do lat 18 w kategorii 66 kg. – Sport uzupełnia mój dzień, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dzięki temu nie mam czasu na głupoty.

 

Wystarczy spróbować

Przemek  jest skromnym 18-latkiem, który trenuje od gimnazjum. Wraz ze starszym bratem zbudował w domu siłownię, z której korzysta codziennie. Wspomina, że do startu w pierwszych zawodach zachęcił go jego nauczyciel wychowania fizycznego z gimnazjum – Zapytał, czy chcę spróbować. Nie byłem pewien, ale pomyślałem, że do odważnych świat należy. Udało się. Od tamtej pory trenuję regularnie.

 

Codzienność ze sportem

Dzień wicemistrza Polski w trójboju siłowym jest napięty. – Rano – wiadomo, szkoła albo praktyki, potem odrabiam lekcje i pomagam rodzicom. Około godziny 20 idę do przydomowej siłowni i tam spędzam kilka godzin. Patrząc na jego zachowanie, trudno zgadnąć, że ma na swoim koncie takie osiągnięcia – nie jest skory do chwalenia się, część jego kolegów w ogóle nie wie jaką ma pasję.

 

Satysfakcja

Sport w tym momencie nie przynosi Przemkowi żadnych korzyści finansowych, a jedynie satysfakcję. Nie przeszkadza mu to. – Pieniądze to nie wszystko. Nie muszę być sławny i bogaty. Zapytany o przyszłość odpowiada: Nie wiem na pewno, co będę robił za kilka lat, mam jednak pewność, że w moim życiu nadal będzie sport.

Tego właśnie mu życzymy: aby dalej się realizował i zawsze miał w sobie tyle energii oraz chęci samorozwoju.

W młodych osobach drzemie ogromny talent i potencjał. Głęboko wierzymy, że przy odpowiednim wsparciu każdy może osiągnąć sukces.

 

Autor: Ewa Sorbian

Zdjęcia z prywatnego archiwum Przemka

 

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron