Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Skończyłem OHP – pracuję w wyuczonym zawodzie

2024-04-16

Rokrocznie wielu uczestników OHP kończy naukę i wchodzi na rynek pracy z tak zwanym „fachem w ręku”. Zdecydowana większość z nich podejmuje zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Tak też było w przypadku Mikołaja – absolwenta rocznika 2019 ze śremskiego Hufca Pracy.

Mikołaj ukończył szkołę branżową I stopnia w zawodzie stolarz. W trakcie indywidualnych rozmów z doradcą zawodowym zawsze podkreślał, że stolarstwo traktuje jako swoją pasję, z którą chce wiązać swoje przyszłe życie zawodowe. Podczas praktyk zawodowych szlifował więc swój warsztat, zdobywał wiedzę praktyczną i teoretyczną.

 

Będąc uczestnikiem Hufca Pracy w Śremie, chętnie brał udział w proponowanych przez kadrę aktywnościach. Do dzisiaj ciepło wspomina swój pobyt w strukturach Ochotniczych Hufców Pracy. Podkreśla, że częste rozmowy z doradcą zawodowym, wychowawcami i udział w organizowanych przez nich zajęciach przyczyniły się do wzrostu jego motywacji, chęci poszerzania wiedzy, dążenia do realizacji wyznaczonych celów oraz marzeń. Kadrze Hufca Pracy w Śremie zawdzięcza również systematyczne uczęszczanie na zajęcia szkolne.

 

Dziś Mikołaj jest spełnionym człowiekiem zarówno w sferze zawodowej, jak i rodzinnej. Pracuje jako stolarz w dużej, dobrze prosperującej firmie produkującej meble. W rozmowie podkreśla, że robi to, co lubi, dlatego praca jest dla niego czystą przyjemnością. Po godzinach pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, dorabia sobie również, realizując drobne prace stolarskie. Jest niezależny, przedsiębiorczy i zorganizowany.

 

Mikołaj należy do działającego w śremskim Hufcu Pracy, Klubu Absolwenta. Chętnie uczestniczy w organizowanych przez kadrę spotkaniach. Podczas rozmów z wychowawcami wielokrotnie zaznaczał, że dzięki uczestnictwu w strukturach Ochotniczych Hufcach Pracy stał się osobą bardziej zdeterminowaną do realizacji wyznaczonych celów. Z perspektywy czasu zauważa również, że indywidualne spotkania z doradcą zawodowym sprawiły, że po ukończeniu szkoły był doskonale przygotowany do wejścia na rynek pracy.

 

Historia Mikołaja jest doskonałym przykładem na to, że Ochotnicze Hufce Pracy stwarzają możliwości rozwoju i realizacji swoich marzeń oraz pasji zawodowych. Dają również wsparcie w procesie wchodzenia na zawodową ścieżkę i wkraczania w dorosłe życie.

 

Autor: Karolina Szewczyk


Widok zawartości stron Widok zawartości stron