Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Śmieć świadomie!

Może czasem masz już dość ciągłego gadania o segregowaniu odpadów, ale dziś jest dzień, w którym pewne rzeczy należy powtórzyć po raz setny! Bo właśnie 11 maja przypada Dzień bez śmiecenia.

Ciężkie do wykonania, prawda? Chyba nie da się przeżyć dnia bez wyrzucenia jakiegokolwiek śmiecia. Ale w Dniu bez śmiecenia chodzi głównie o uświadamianie, jak ważne jest stosowanie się do prawidłowych zasad segregacji.

Nie wierzysz, że taka odpowiednia segregacja ma znaczenie? Oto kilka faktów, które mogą Cię zaskoczyć i na pewno pomogą uwierzyć w sens segregacji i ideę recyklingu [1]:

  • wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew,
  • każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny,
  • wyrzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach,
  • około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów,
  • stal i aluminium pochodząca z recyklingu opakowań metalowych może krążyć (być przetwarzana) w nieskończoność – bez utarty jakości surowca,
  • z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a z 450 plastikowych butelek po proszku do prania — trzyosobową parkową ławkę.

A oto 10 zasad tzw. „kultury segregacji”[2]:

  1. Segreguj! Dzięki temu odpady mogą być ponownie przetworzone zamiast rozkładać się przez długie lata na wysypiskach i zanieczyszczać środowisko. Recykling pomaga ograniczać zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisję gazów cieplarnianych i produkcję odpadów przemysłowych.
  2. Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem! Dzięki temu zajmą 80% mniej miejsca – rzadziej będzie trzeba wynosić śmieci, a przestrzeni w pojemnikach i śmieciarkach nie będzie zajmować zbędne powietrze.
  3. Odkręcaj kartony po sokach i mleku oraz butelki i wyrzucaj je bez kapsli i nakrętek.
  4. Patrz na oznaczenia na opakowaniach! Są tam informacje o surowcu, z którego zostały wykonane oraz czy można je powtórnie przerobić.
  5. Opróżniaj butelki, słoiki i kartony. Wrzucenie np. butelki z niedokończonym sokiem do pojemnika z tzw. frakcją suchą grozi wylaniem zawartości na inny rodzaj surowca, np. papier i może uniemożliwić jego przetworzenie!
  6. Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. Będą zajmowały nawet o 10% mniej miejsca, dzięki czemu będzie można rzadziej je wynosić!
  7. Podczas zakupów używaj wielorazowych toreb (np. bawełnianych lub z tworzywa). Foliowych torebek używamy zazwyczaj tylko raz, po czym je wyrzucamy, produkując więcej odpadów. Wielorazowa torba na zakupy nie jest ciężka, zawsze można ją mieć przy sobie.
  8. Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb lub szklanek. Takie szkło gospodarcze to nie to samo co szkło opakowaniowe! A tylko takie da się użyć ponownie. Opady szklane to głównie butelki i słoiki.
  9. Brudne odpady nie nadają się do recyklingu. Nie wrzucaj więc do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych czy odpadów pobrudzonych klejami i zatłuszczonych.
  10. Sprawdź zasady segregowania panujące w Twojej okolicy i zapamiętaj, co należy wyrzucać do konkretnego pojemnika. System selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych jest różny, w zależności od miejsca zamieszkania.

Dużo do zapamiętania? Niekoniecznie. Te zasady są przecież bardzo logiczne i szybko wchodzą w krew, jeśli tylko zechce się nam do nich zastosować. Warto to zrobić, żeby żyć w czystym świecie i zostawić go w dobrej kondycji dla następnych pokoleń!

Autor: Joanna Buharewicz

Źródło:
1, 2 – informacje ze strony dzienbezsmiecenia.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron