Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Spełniaj swoje marzenia...czyli jak realizować własne cele

Założył studio rysunkowe, realizował filmy, stworzył parki rozrywki na całym świecie - wyznaczył cele, wytyczył kierunek. Po pewnym czasie Walt Disney zdobył to o czym marzył, to co wcześniej zaplanował. Jak mu się udało zrealizować marzenia?

spelniaj-swoje-marzenia_1160.jpg

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, powinieneś określić sobie cel. Nie jest to proste, kiedy  głowa pełna pomysłów na przyszłość lub wręcz przeciwnie – nie masz żadnej koncepcji. Jak zatem formułować cele? Na to pytanie znajdziesz wiele odpowiedzi w literaturze, Internecie czy podczas wykładów prowadzonych przez trenerów i doradców. Większość źródeł przytacza znaną metodę wyznaczania celów SMART. Przyjrzyjmy się tej koncepcji.

Załóżmy, że w przyszłości chcesz zostać lekarzem.

 

Cel określony według SMART powinien być:

S – szczegółowy: nie wystarczy tylko pomysł, należy go jasno sprecyzować. Jeśli chcesz zostać lekarzem, to o jakiej specjalizacji? Kiedy chciałbyś nim zostać? Dlaczego właśnie lekarzem?

M – mierzalny: powinieneś wiedzieć kiedy rozpocząć realizację celu, jakie etapy będziesz musiał pokonać i kiedy uznasz, że cel został osiągnięty.

A – ambitny: realizacja celu powinna być dla ciebie ekscytująca, a sam cel określoną wartością i ważnym krokiem w przód. Dlaczego chcesz zostać lekarzem? Czy dlatego, że będziesz mógł pomagać innym, liczy się dla ciebie prestiż, wynagrodzenie, a może tak podpowiadają rodzice?

R – realistyczny: zastanów się czy twój cel jest osiągalny. Weź pod uwagę swoje zasoby: potencjał, predyspozycje, umiejętności, uzdolnienia, możliwości. Jeśli np. uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, lubisz podróże, kontakty z ludźmi i wolisz geografię od matematyki, może warto pomyśleć o pracy jako przewodnik turystyczny. Natomiast jeśli twoją pasją jest biologia, chemia, interesuje cię medycyna, to nic nie powinno cię powstrzymać aby zostać lekarzem.

T – terminowy: twój cel powinien być określony w czasie, tzn. ustalasz sobie termin, w którym chcesz zrealizować założony cel, co zwiększa mobilizację do działania. Jeśli tego nie zrobisz to będziesz odwlekał realizację w nieskończoność.

 

Teoretycznie cel został wytyczony, ale jak teorię zastosować w praktyce?

Wróćmy do Walta Disneya. W 1923 roku posiadając 500 dolarów stworzył studio rysunkowe. Na początku miał problemy finansowe, bankrutował i podnosił się z upadków. Dopiero w 1955 roku osiągnął sukces. Co spowodowało, że jemu udało się spełnić marzenia?

Nie był wybitnie uzdolniony, nie posiadał ponadprzeciętnych możliwości intelektualnych, ale miał pasję i wizjonerskie pomysły, które realizował. Wiedział czego chce i potrafił tego dokonać. Był perfekcjonistą, który wytrwale i konsekwentnie dążył do wytyczonego celu. Był optymistą, wierzył w siebie i w to co robi – to pomagało mu w walce z przeciwnościami jakie napotykał podczas realizacji swoich wizji.

Dlatego, nie bój się marzyć, uwierz w siebie, działaj konsekwentnie i z uporem, a spełnisz swoje marzenia!

 

Autor: Mariola Bigaj - doradca zawodowy MCIZ Dąbrowa Górnicza

 

Źródła:

Amstrong M., Zarządzanie zasobami ludzkimi, Oficyna ekonomiczna, Kraków 2000

Thomas B., przeł. Rutkowska T., Walt Disney: Fenomen sukcesu, Egmont, Warszawa 1997

http://www.cedego.pl/czytelnia2.php?id=1

http://iqmatrix.pl/jak-madrze-wyznaczac-cele/

http://www.pasjonaci.com.pl/krotka-historia-pewnego-sukcesu/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron