Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Strażak - zwykły zawód czy pasja i powołanie?

strazak 1160.jpg

Co wiesz o pracownikach straży pożarnej?

W zależności od sytuacji strażacy zajmują się różnymi zadaniami. Pomogą ugasić pożar i zwalczyć skutki ognia. To ratownicy, którzy udzielą pomocy w miejscach, które są trudno dostępne (kanały, kominy czy dachy). Nie tylko pomogą zdjąć kota z drzewa, ale też uwolnią, gdy utkniesz gdzieś podczas wypadku samochodowego, katastrofy budowlanej czy trzęsienia ziemi. Pracownicy straży pożarnej również pospieszą z pomocą, gdy będziesz poszkodowany w powodzi. Strażacy zwalczą też różne zagrożenia spowodowane przez niebezpieczne substancje chemiczne. Udzielą Ci pomocy przedlekarskiej, jeśli będziesz poszkodowany na miejscu zdarzenia, zanim przyjedzie pogotowie.

Zawodowy strażak czy służba w OSP?

Jeśli chcesz zostać zawodowym strażakiem, możesz skończyć specjalną szkołę dla pracowników straży pożarnej. Jednak, aby się tam dostać się trzeba zdać egzaminy wstępne z przedmiotów ścisłych oraz testy psychologiczne. Należy również z dobrym wynikiem ukończyć egzamin sprawnościowy obejmujący m.in. biegi i podnoszenie się na drążku. Będzie tam oceniana twoja fizyczna i psychiczna przydatność, jako kandydata do wykonywania takiego rodzaju pracy. Druga możliwość to zgłoszenie się do Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości, w której mieszkasz. Nie ma tam egzaminów i testów sprawnościowych.  Będą jednak wymagali od ciebie wykonania podstawowych zadań, na przykład wejścia w górę po drabinie czy rozłożenia jej. Sprawność fizyczna bardzo się w takiej pracy przydaje, więc musisz być w dobrej kondycji. Jako ochotnik poznasz specyfikę jednostki, wyposażenie, obsługę podstawowego sprzętu pożarniczego, jego konserwacje, itd.. Specjalistyczne narzędzia ułatwiają strażakom w wykonywaniu obowiązków, więc warto nauczyć się nimi posługiwać oraz poznać procedury ich stosowania.

Co możesz zyskać?

Zostając strażakiem możesz nabyć wiele uprawnień, zdobyć dużo nagród oraz medali. Przede wszystkim jednak będziesz miał wyróżnienie i godność noszenia munduru. Spowoduje to zapewne zazdrosne spojrzenia kolegów i zalotny wzrok kobiet, a jeśli nosisz spódnicę, przysporzy ci całe grono adoratorów i wielbicieli. Musisz się liczyć z tym, że dźwięk syreny i wiadomość sms z informacją o alarmie będzie wzywać cię w najmniej oczekiwanych momentach. Zdarzą się też nieprzespane noce i przemoczone ubrania. Praca ta będzie wiązała się z niemałą odpowiedzialnością i dyspozycyjnością. Trzeba być dostępnym całą dobę, pamiętając, że to nie jest zwykła praca tylko służba! Satysfakcja z poprawnie wykonanego zadania, jakim jest pomoc ludziom, jest niewątpliwą nagrodą dla strażaka. Rekompensuje mu ona odczuwane wcześniej niedogodności.

Jeśli wybierzesz tę drogę zawodową i zdecydujesz się wykonywać ten zawód, dołączysz do grona bohaterów. Tak można śmiało nazwać strażaków. Prawdziwych bohaterów nie trzeba szukać w filmach. Oni istnieją naprawdę. Nie zależy im na sławie, bo nie czują się wyjątkowi. Po prostu wykonują swój zawód, który jest jednocześnie ich największą pasją. Niosąc pomoc ludziom w potrzebie, wierzą, że to jest ich przeznaczenie. Strażacy to ludzie wykonujący zawód niebezpieczny, lecz bardzo szanowany. Może chcesz do nich dołączyć?

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/sluzba_i_praca

http://www.osprp.pl/index.php/jak-zostac-strazakiem

http://www.miastopoznaj.pl/kultura-i-styl/2387-strazak-to-nie-pasja-lecz-powolanie

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron