Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Superpamięć, czyli jaki sposób nauki wybrać

superpamiec

Ważne jest miejsce i atmosfera do nauki

Najlepszym miejscem do nauki jest pomieszczenie nam znane, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ciche, przewietrzone. Ważne jest też prawidłowe światło padające z lewej strony z góry. Żeby nauka nie stała się bardzo uciążliwa, powinniśmy pamiętać o przerwach. Opuszczając miejsce nauki, najlepiej zrobić coś, co pozwoli nam na chwilę nie myśleć o nauce, aby nabrać sił na dalsze przyswajanie wiedzy. Naszej koncentracji szkodzi również późne chodzenie spać, jak i zbyt wczesne zrywanie się z łóżka.

Metody nauki

Jeżeli wybrałeś już czas i doskonałe miejsce, musisz wybrać metodę nauki. Niektórzy ludzie uczą się poprzez czytanie tekstu na głos, co pozwala im łatwiej przyswoić wiedzę. Taka metoda potocznie nazywana jest „nauką ze słuchu". Inni natomiast wolą naukę poprzez wielokrotne czytanie danego tekstu. Taką formę nauki stosują tzw. „wzrokowcy". Kolejną metodą, chyba najbardziej skuteczną, jest przepisywanie tekstu. Poprzez robienie notatek, wielokrotne przepisywanie tego samego tekstu, można tą wiedzę przyswoić.

W ciszy czy przy muzyce? Razem czy osobno?

Ludzi można podzielić na dwie grupy: osoby lubiące ciszę i osoby, którym ta cisza przeszkadza. Pierwsza grupa podczas procesu uczenia się potrzebuje ciszy, ponieważ jedynie w takich warunkach może się skupić na nauce. Druga grupa osób to ludzie, którym cisza przeszkadza, nie potrafią się skupić, kiedy wokół nich panuje spokój. Potrzebują bodźców zewnętrznych w postaci włączonego telewizora, grającego radia itp.
Podczas nauki nie musisz być sam. Możesz zaprosić znajomych. Głośne czytanie, wzajemne odpytywanie i wspólna analiza tekstów pozwala szybciej i łatwiej nauczyć się danego materiału.

Co potęguje motywację do nauki?

Naszą motywację do nauki i działania potęguje wiara we własne możliwości i odwaga w działaniu. Trzeba pamiętać, że to od nas samych zależy, jaką drogę wybierzemy i jakie podejmiemy kroki. Należy również wybrać jeden określony cel. Jeżeli w jednym czasie będziesz dążyć do kilku rzeczy na raz, możesz po prostu się w tym wszystkim pogubić. Musisz pamiętać o systematyczności i wytrwałości. Jeśli systematycznie będziesz ćwiczyć swoją pamięć w trakcie nauki, to w przyszłości będziesz przyswajał wiedzę z większą łatwością. Tak samo jest w przypadku wytrwałości. Nie możesz się poddać po pierwszej porażce. Przecież nie od razu Rzym zbudowano, prawda? 

A Ty jaki sposób nauki wybierasz?

Autorzy: Monika Kościołko - wychowawca w HP 3-4 w Tomaszowie Lubelskim, Barbara Nazarczuk - stażysta


Widok zawartości stron Widok zawartości stron