Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Szukasz pracy przez internet? Zachowaj czujność.

Rozmowa kwalifikacyjna stanowi najczęściej ostatni etap rekrutacji, a po jej pozytywnym wyniku możemy rozpocząć nową pracę. Zanim to nastąpi zazwyczaj szukając pracy przeglądamy oferty pracy zamieszczone na portalach internetowych.

student_1160.jpg

Nie wszystkie oferty pochodzą od uczciwych pracodawców zainteresowanych znalezieniem pracownika. Niestety część z nich zamieszczają osoby, które chcą wyłudzić dane osobowe.

 

Które ogłoszenia powinny wzbudzić naszą czujność?

Zwróć uwagę na ogłoszenia, które przekierowują cię na stronę internetową. Po wejściu okazuje się, że jeśli chcesz uzyskać dostęp do informacji musisz podać numer telefonu, na który jest wysłany SMS z kodem, który trzeba ponownie wpisać na stronie. Takie działania powodują uruchomienie płatnej subskrypcji SMS. Wskazany link w rzeczywistości nie zawiera żadnych informacji dotyczących pracy. Podobnie jest, gdy otrzymasz wiadomość z prośbą o wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych na stronie czy plikiem do pobrania.

 

Uważaj na wyłudzenia danych osobowych

Nigdy nie wysyłaj skanów dokumentów. Na etapie rekrutacji pracodawca nie powinien żądać od ciebie numeru PESEL, NIP, czy dowodu osobistego. Skany dokumentów mogą służyć oszustom do zaciągnięcia zobowiązań finansowych na twojego dane. Pod żadnym pozorem nie wpłacaj zaliczek na poczet przyszłej pracy, gdy pracodawca wymaga weryfikacji tożsamości za pomocą przelewu drobnej kwoty. Jest to sposób wykorzystywany przez firmy lichwiarskie, które udzielają szybkich kredytów. Przelewając nawet jeden grosz na wskazane konto pomagasz oszustom potwierdzić twoje. Duża rotacja pracowników.

Ogłoszenie, które pojawia się przez długi okres lub jest często aktualizowane świadczy o dużej rotacji pracowników. Może to wynikać ze złych warunków pracy, płacy lub niewypłacalności pracodawcy.

Wiarygodność firmy oferującej pracę można sprawdzić w: Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Autor: Sylwia Brosze - doradca zawodowy - stażysta

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron