Wydawca treści
Technologie, które zmieniają szkołę
2025-02-12
W świecie edukacji zachodzi wiele zmian. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, obecnie coraz częściej jest już codziennością. Interaktywne ekrany używane są razem albo zamiast tradycyjnych tablic i kredy. Papierowe podręczniki ustępują miejsca tym w formie elektronicznej, tabletom i aplikacjom edukacyjnym.
Wszystko to wpływa na zmianę sposobu, w jaki przekazywana jest wiedza. Służy to także w pewien sposób przygotowaniu uczniów do funkcjonowania w cyfrowym świecie przyszłości.
Aplikacje edukacyjne
Można powiedzieć, że aplikacje edukacyjne rewolucjonizują naukę. Nauka języków obcych z wykorzystaniem mechanizmów grywalizacji i uczenia się przez powtarzanie możliwa jest dzięki takim aplikacjom jak np. Doulingo czy Babbel.
Materiały do nauki matematyki i przedmiotów ścisłych, z wyjaśnieniami krok po kroku i interaktywnymi ćwiczeniami, oferuje m.in. Khan Academy. Własne fiszki i zestawy pytań pozwalają tworzyć aplikacje takie jak Quizet. Organizację notatek i materiałów w przejrzysty sposób umożliwiają Notion i Evernote. Warto także wspomnieć, że są aplikacje, które pomagają się skupić w nauce, np. Forest.
Korzystanie z aplikacji edukacyjnych ma wiele plusów:
- łatwy dostęp do materiałów,
- interaktywność,
- nauka przez zabawę,
- pomoc w organizacji czasu i powtarzaniu materiału.
Ważne, żeby znaleźć takie aplikacje, które będą dostosowane jak najlepiej do naszych potrzeb.
Rzeczywistość wirtualna (VR) w edukacji
Wirtualna rzeczywistość to nie tylko gry. To narzędzie, które wykorzystywane jest coraz częściej w edukacji, choć na razie jego stosowanie może być mniejsze przez ograniczenia technologiczne w szkołach.
Jak urozmaicić naukę? Wyobraźmy sobie wirtualny spacer po starożytnym Rzymie na lekcji historii, obserwowanie reakcji chemicznych czy podróż przez układ krwionośny na biologii. Aplikacje takie jak np. Google Expeditions pozwalają odbywać wirtualne wycieczki do muzeów, historycznych miejsc, a nawet w kosmos.
Gdzie sprawdzi się VR? Przede wszystkim w nauce zagadnień, które wymagają wyobraźni przestrzennej (np. geometria). Urozmaicić i ułatwić mogą także naukę historii, chemii, biologii, geografii. Symulacje pozwalają przeprowadzić eksperymenty, których wykonanie w rzeczywistości byłoby niebezpieczne i bardzo kosztowne. Nauka VR angażuje wiele zmysłów, co ułatwia lepsze zapamiętywanie materiału.
Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest już także w OHP. Niektóre jednostki korzystają z okularów VR i zawodowego escape roomu. Dzięki temu młodzież może spróbować swoich sił w różnych zawodach.
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja wspiera naukę i może zmieniać oblicze edukacji poprzez personalizację procesu uczenia się. Inteligentne systemy mogą analizować postępy ucznia i dostosowywać poziom trudności oraz tempo nauki do indywidualnych potrzeb. Mogą wspierać także pracę nauczycieli.
Ciekawym pomysłem jest także korzystanie z platform, które mogą tworzyć spersonalizowane ścieżki nauki, sugerując przy tym odpowiednie materiały, z których warto korzystać. To jak posiadanie osobistego tutora, który dokładnie wie, czego potrzebuje dana osoba, żeby uczyć się efektywnie.
Nauka zdalna
Nauka zdalna może być alternatywą dla tradycyjnych zajęć w szkole. Mogliśmy się o tym przekonać w czasie pandemii, kiedy wirtualnymi klasami stały się platformy takie jak Microsoft Teams, Google Classroom. Umożliwiają one uczestnictwo w lekcjach, oddawanie zadań, współpracę z innymi uczniami, otrzymywanie informacji zwrotnej od nauczyciela.
Natomiast narzędzia takie jak Zoom, wykorzystywane do wideokonferencji i webinarów, dają możliwość korzystania z funkcji powodujących, że nauka jest interaktywna (wspólne wirtualne tablice, czy wirtualne pokoje do pracy w grupach).
Nauka zdalna ma niewątpliwie wiele zalet:
- oszczędność czasu na dojazdach,
- dostęp do materiałów z dowolnego miejsca (jeśli mamy dostęp do internetu),
- możliwość nagrywania materiałów do późniejszego odtworzenia.
Nauka zdalna wymaga jednak samodyscypliny, umiejętności organizacji czasu. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu i umiejętność jego obsługiwania, dostęp do internetu. Warto pamiętać także o tym, że powinno się mieć warunki do uczestnictwa w zajęciach online w czasie rzeczywistym. Niekiedy komputer i kamera mogą być barierą w komunikacji.
Obecnie w polskich szkołach nauka obywa się w tradycyjnym trybie stacjonarnym. Zdalny tryb nauki jest natomiast coraz popularniejszy w obszarze szkoleń i kursów. To dobra opcja, by np. po szkole branżowej dokształcać się na dodatkowych szkoleniach online.
Technologie edukacyjne dają niesamowite możliwości. Sprawiają, że nauka staje się dostępna, angażująca i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Warto eksperymentować z różnymi narzędziami i wybierać te, które najlepiej odpowiadają na nasze potrzeby. Pamiętać trzeba jednak o tym, że technologia jest tylko narzędziem. Mądre wykorzystanie rozwiązań technologicznych może pomóc uczynić naukę efektywniejszą i przyjemniejszą. Jednak kluczem do sukcesu nadal jest nasza motywacja i systematyczność.
Autor: Agnieszka Banasik
Źródła:
https://wsip.pl/blog/jak-nowe-technologie-zmieniaja-wspolczesna-edukacje/
https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/nowe-technologie-zmienia-edukacje/
https://itechblog.pl/nowoczesne-technologie-w-szkole
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Technologie, które zmieniają szkołę
12.02.2025
-
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
22.10.2024