Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

To musiał być stolarz – wywiad z absolwentem OHP

2023-02-02

Michał Orzędowski, absolwent Hufca Pracy w Chełmie, opowiada o swojej fascynacji drewnem oraz tłumaczy, dlaczego pozaszkolna nauka zawodu była w jego przypadku strzałem w dziesiątkę.

Zapraszamy na rozmowę z Michałem, który wykonuje swój zawód z pasją i przyjemnością.

 

Dlaczego stolarz?

 

W domu zawsze były jakieś narzędzia. Lubiłem patrzeć jak dziadek i ojciec robili z drewna różne rzeczy, czasem sam próbowałem. Drewno jest niesamowite – jeśli się wie, jakiego materiału i jakich narzędzi użyć, można z niego zrobić piękne rzeczy…

 

Długo wybierałeś zawód?

 

Nie zastanawiałem się nad wyborem zawodu, to musiał być stolarz. Trudny okazał się wybór szkoły – w najbliższej okolicy nie ma szkoły kształcącej w tym zawodzie. Na szczęście mama znalazła w gazecie informację, że jest instytucja, dzięki której można uczyć się wybranego przez siebie zawodu. Tak trafiłem do Ochotniczych Hufców Pracy. Bez wahania zdecydowałem się na pozaszkolną formę nauki – w końcu czekały mnie trzy lata pracy przy czymś, co lubię!

 

Jak wspominasz naukę zawodu w OHP?

 

Lata nauki zleciały błyskawicznie. Trafiłem do zakładu, w którym mogłem nauczyć się różnych technik, od obróbki ręcznej, od przysłowiowego struga, po obsługę precyzyjnych maszyn i urządzeń. Pracowałem przy różnych zleceniach, robiłem meble, elementy wykończenia wnętrz. Zdarzały się nietypowe zamówienia, dzięki którym miałem okazję poznać różne ciekawe technologie, takie jak łączenie drewna z innymi materiałami, z metalem, żywicami epoksydowymi – wspaniała zabawa i niesamowity efekt… Z egzaminem nie miałem problemu. To był ważny moment, bo przecież właśnie zostałem stolarzem!

 

Na zdjęciu Michał Orzędowski

 

Długo szukałeś pracy?

 

Po egzaminie miałem chwilę niepewności – co teraz? Co dalej? Jednak ze znalezieniem pracy nie miałem kłopotu. Pracuję w zawodzie, chcę się usamodzielnić.

 

Jakie masz plany na przyszłość?

 

Myślę o dalszej nauce, przecież trzeba się rozwijać, tyle nowych rzeczy się dzieje. Poza tym wiem, że jeszcze wiele muszę się nauczyć, żeby tak na prawdę być stolarzem.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiał Ireneusz Bielecki, komendant Hufca Pracy w Chełmie

Zdjęcie otwierające - poglądowe, fot. Panthermedia


Widok zawartości stron Widok zawartości stron