Wydawca treści
Tolerancja – stereotypy i uprzedzenia
Natłok wiadomości i różnych stylów życia, zderzenie różnych światopoglądów, swoboda obyczajów, postępujący wyścig szczurów – to elementy otaczającej nas rzeczywistości. Zastanów się czy tolerancja może pomóc ci zachować wartości i nie zagubić się w takim świecie?
Jaką przyjmujesz postawę wobec innych?
Jaką postawę powinien przyjąć młody człowiek, któremu jeszcze trudno jest wybrać to, co może stanowić drogowskaz w jego przyszłym życiu?
Wydaje się, że świat XXI wieku jest światem ludzi tolerancyjnych, bez uprzedzeń i pełnych szacunku dla drugiego człowieka, a Polacy uważają się za naród akceptujący innych. Czy naprawdę tak jest? Okazuje się, że często mamy problem z tolerowaniem innych poglądów i odmiennego stylu życia.
Czym jest tolerancja?
Tolerancja nie jest rzeczą prostą. Wymaga wzięcia pod uwagę poglądów, z którymi się nie zgadzamy, uznania odmienności ludzi, ich przekonań, upodobań, kultury zachowania czy preferencji życiowych. Chcesz by wszyscy cię szanowali, ale czy ty szanujesz ludzi, którzy wyróżniają się z tłumu? Różnica między tobą a nimi często polega na tym, że mają inne warunki funkcjonowania, inny kolor skóry, mówią innym językiem, są wyznawcami innej religii, mają inne poglądy polityczne.Tolerancja to nie jest całkowite akceptowanie, ale szanowanie odmienności.
Czy potrafisz akceptować odmienność?
O tolerancji bardzo dużo się mówi, ale nie idzie to w parze z czynami. Czy ty uważasz się za osobę tolerancyjną? Czy potrafisz uznać czyjeś poglądy, upodobania, przekonania, jeśli różnią się od twoich? Jaka jest granica tolerancji? Warto to przemyśleć, bo bycie częścią coraz bardziej wielokulturowego społeczeństwa wymaga uczenia się akceptacji odmieności, bez której na co dzień trudno żyć. Nawet gdy ta inna osoba nie ma racji, szanuj ją i nie pozwalaj na wyśmiewanie, krzywdzenie czy prześladowanie.
Zatem, aby tolerancja była prawdziwa, musi opierać się na stałych zasadach. Jeśli nie będziesz przestrzegać tej reguły, wpadniesz w obojętność i będzie ci wszystko jedno jakie zajmiesz stanowisko. Od tego już tylko kilka kroków do zagubienia się w dzisiejszym świecie. Pomyśl nad tym i zrób coś, aby tego uniknąć!
Autor: Kinga Radlińska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Zamościu
Źródło: oprac. własne
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024