Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Tomek i jego marzenia do spełnienia

2019-12-12

Tomasz Kulczyk jest przykładem, że wszystko się może zdarzyć, jeżeli tylko chcemy zmienić życie na lepsze.

Tomek jest uczestnikiem 6-4 Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Trzebini oraz laureatem II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł Absolwenta OHP roku 2019.

Posiada własny styl i wie, co będzie robił w przyszłości. Ma marzenia, na których realizację być może będzie czekał długo, ale z nich nie rezygnuje!

Jak trafił do OHP?

We wrześniu 2017 roku Tomek rozpoczął naukę w Gimnazjum dla Dorosłych w 6-4 Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Trzebini z przyuczeniem do zawodu krawiec. W poprzedniej szkole dał się poznać jako notoryczny wagarowicz bez promocji do następnej klasy. Podjęcie nauki w OHP było ostatnią szansą ukończenia gimnazjum i pozbycia się kłopotów, jakie zaczynały się zbierać nad jego głową.

Przypadkowe odnalezienie pasji

Wybór kierunku kształcenia był trochę przypadkowy. Tomek nie wiedział, co chce robić i jaki kierunek przyuczenia do zawodu wybrać. Po rozmowach z komisją rekrutacyjną i doradcą zawodowym ostatecznie zdecydował się na krawca. Jak sam wspomina, wcześniej nie umiał szyć i nie myślał poważnie o kontynuowaniu nauki jako krawiec.

Pierwszy kontakt z krawiectwem miał w OHP na zajęciach praktycznej nauki zawodu, gdzie od podstaw poznawał tajniki szycia ręcznego i obsługę maszyny do szycia. Potem była nauka wycinania elementów odzieży z form.

Rozwój talentu

Po pierwszym roku kształcenia był już wyróżniającym się uczniem. Tkwiący w nim potencjał zauważyła instruktor praktycznej nauki zawodu. Stawiała mu większe wymagania niż innym uczniom, które nie były dla niego problemem i motywowały do lepszej pracy. W drugim roku był coraz bardziej  kreatywnym i samodzielnym krawcem, którego zainteresowania obejmowały również stylizację mody. Zaprojektował i uszył sobie płaszcz zimowy i garnitur.

Tomek ukończył Gimnazjum dla Dorosłych z wysoką średnią ocen w szkole oraz ze stopniem celującym z praktycznej nauki zawodu. Został wytypowany do etapu wojewódzkiego Konkursu o tytuł Absolwenta OHP roku 2019, gdzie zdeklasował pozostałych kandydatów. W Ogólnopolskim Konkursie o tytuł Absolwenta OHP roku 2019 zdobył II miejsce. Obecnie kontynuuje naukę w zawodzie krawiec na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych.

Tomku, twoje marzenia na przyszłość?

Chciałbym otworzyć własną firmę krawiecką. A marzeniem szczególnym jest projektowanie i stworzenie własnej marki odzieżowej.

Czy to tylko marzenia, czy coś robisz w tym kierunku?

W przyszłości chcę zrobić maturę i podjąć wyższe studia z konstrukcji i projektowania odzieży. Wiem, że muszę jeszcze dużo się nauczyć, żeby zajść jak najwyżej. Przekonałem się na własnej skórze, że można zmienić swoje życie, jeżeli zrozumie się błędy i ma wokół siebie ludzi, którym na tobie zależy. Bardzo wdzięczny jestem swojej mamie, która wspierała mnie i nie zrezygnowała ze mnie, gdy robiłem głupoty. Dużo zawdzięczam mojej instruktorce praktycznej nauki zawodu oraz całej kadrze pedagogicznej Ośrodka. Będę uczył się i pracował, aby osiągnąć sukces.

Tekst: Olga Kostrzewińska 6-4 OSiW Trzebinia

Na zdjęciach: Tomasz Kulczyk

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron