Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Top 10 pozornie łatwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej-cz.II

2018-11-19

Zastanawiasz się, jakie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej padają najczęściej i jak na nie odpowiedzieć, aby wywrzeć najlepsze wrażenie?

Przeczytaj nasze zestawienie, a na pewno nic cię nie zaskoczy!

Część I „Top 10 pozornie łatwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej” znajdziesz tutaj – KLIK!

Pytanie 6. Jakie są pani/pana wady?

Nie ma pracowników idealnych. Umiejętność przyznania się do własnych słabości jest siłą. Przyznając się do słabości, wypadniesz w oczach pracodawcy najkorzystniej tylko wtedy, kiedy zaznaczysz, że starasz się nad nimi skutecznie pracować.

Pytanie 7. Co może pan/pani dla nas zrobić takiego, czego nie potrafią inni?

To pytanie przyjmuje wiele form i na pewno je usłyszysz. Zastanów się więc, jakie unikalne atuty, cechy, zdolności i umiejętności posiadasz. Zamiast je tylko wymieniać, opisz na konkretnych przykładach. Pamiętaj, aby twoje atuty nawiązywały do wymagań danego stanowiska.

Pytanie 8. Od jak dawna szuka pani/pan pracy?

Im dłużej pozostajemy bez pracy, tym trudniejsze staje się to pytanie. Pokaż więc pracodawcy, że pomimo pewnego upływu czasu od ostatniego zatrudnienia, jesteś osobą aktywną i ciągle się rozwijasz.

Pytanie 9. Ile pani/pan chciałaby/by zarabiać?

Dla większości kandydatów kwestia oczekiwań względem wynagrodzenia to temat kłopotliwy i niewiele osób mówi o tym w sposób otwarty. Spróbuj różnymi sposobami dowiedzieć się, jakie płace obowiązują u danego pracodawcy. Możesz wykorzystać Internet, raporty, a nawet tzw. pocztę pantoflową. Przedstaw realne oczekiwania, podając konkretną kwotę lub widełki. Skup się na swoich kompetencjach i doświadczeniu. To do nich musisz odnieść własne oczekiwania finansowe, aby pracodawca poznał twoją wartość.

Pytanie 10. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie ciebie?

Przemycaj informacje o twoich atutach i wskaż swój niewątpliwy wpływ na realizację kluczowych celów firmy. Podkreśl, że kierunek, w jakim zamierzasz się rozwijać, pokrywa się ze strategią działania firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna jest dla pracodawcy najlepszym sposobem poznania kandydata do pracy, dlatego też tak istotną sprawą jest dobre przygotowanie się do niej.

To, w jaki sposób odpowiesz na zadawane pytania, skutkować będzie zatrudnieniem bądź jego brakiem. Warto więc pokazać pracodawcy, że nie jesteś na rozmowie z przypadku.

Autor: Agnieszka Siuda, doradca zawodowy w MCK w Staszowie

Źródła:

Literatura:

  1. Fry R., 101 pytań dla kandydatów do pracy. Amber, Warszawa 2002
  2. Williams L. „Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic. Zrób imponujące wrażenie i zdobądź wymarzoną pracę", Onepress, 2006
  3.  Yale M. J., Rozmowa kwalifikacyjna. Najlepsze odpowiedzi na trudne pytania, Łódź 2001.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron