Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Trendy na rynku pracy w 2024 roku

2024-08-21

Aktywizacja zawodowa kobiet, wzrost wpływu generacji Z na środowisko pracy, wprowadzenie sztucznej inteligencji, freelancing, praca hybrydowa – to niektóre ze zjawisk, mających kluczowy wpływ na rynek pracy w 2024 roku. Sprawdź szczegóły.

Trendy na rynku pracy są zmienne i wpływa na to wiele czynników m. in.: przemiany technologiczne, kulturowe, społeczne, zmiany w branżach gospodarki, oraz wydarzenia o zasięgu globalnym (pandemia). Oto tendencje na rynku pracy dominujące w 2024 roku.

 

Sytuacja na polskim rynku pracy – stopa bezrobocia

Obecna sytuacja na rynku pracy wydaje się bardzo optymistyczna i stabilna, ponieważ stopa bezrobocia w czerwcu 2024 r. według danych z GUS wyniosła 4,9% i jest niższa od stopy bezrobocia w czerwcu  2023 r. o 0,2 punktu proc. Polska wciąż utrzymuje się w czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia.

Statystyki pokazują więc, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna dla osób pracujących, ponieważ niewielu pracowników decyduje się na rezygnację z dotychczasowego zatrudnienia. Niektórzy zdecydowali się na wykonywanie pracy w innej formie niż dotychczas lub w innym wymiarze godzin oraz wzrosła liczba osób prowadzących własną działalność gospodarczą, poszukując na własną rękę samozatrudnienia i zleceń u innych pracodawców.

 

Generacja Z i jej pozytywny wpływ na środowisko pracy

Generacja Z ma duży wpływ na środowisko pracy. Większość osób współpracujących z młodszym pokoleniem jest zgodnych co do tego, że wywarli na nich wpływ poprzez zachęcanie do zmiany postawy życiowej oraz podejścia do życia zawodowego. Pokazali m. in. jak stawiać granice między życiem zawodowym a prywatnym, otworzyli współpracowników na nowe technologie, pokazali drogę do sukcesu w pracy.

Dla przedstawicieli generacji Z niezwykle istotna jest świadomość zdrowia psychicznego oraz dbałość o nie, tak samo jak spersonalizowane ścieżki rozwoju kariery poprzez monitoring. Pokolenie to oczekuje od pracodawcy możliwości elastyczności (np. dostosowania godzin pracy lub umożliwienia pracy w niepełnym wymiarze godzin), autentyczności, rozwoju, postępu technologicznego. W rezultacie będziemy obserwować spadek liczby etatów na rzecz umów o dzieło, kontraktów i samozatrudnienia, co odzwierciedla ewolucję tradycyjnego modelu pracy ku większej elastyczności i dopasowaniu do indywidualnych potrzeb pracownika.

 

Populacja kobiet napędza rynek pracy

Faktem stało się, że kobiety są najaktywniejszą grupą zawodową, która charakteryzuje się elastycznością i łatwo adaptuje się do panujących warunków. Czas po pandemii pokazał, że zatrudnienie kobiet powróciło do dawnego poziomu, co więcej, to kobiety przodują obecnie w odbudowie rynku pracy. Otworzyły sobie zupełnie nowe ścieżki rozwoju zawodowego oraz wywalczyły lepsze wynagrodzenia i dodatkowe korzyści. Bardzo chętnie korzystają z pracy hybrydowej stwarzającej nowe możliwości w godzeniu ról zawodowych i rodzinnych.

 

Przyszłość dla specjalistów w Green Energy

Branża Green Energy zajmuje się  poszukiwaniem alternatywnych, relatywnie tanich źródeł energii oraz dalszym rozwojem branży „zielonej” energetyki. Analiza wskazuje, że na jeden z największych wzrostów płac i zatrudnień mogą liczyć specjaliści właśnie z tego obszaru, którzy są otwarci na nowości i rozwój zawodowy. Specjaliści przewidują, że trend rozwoju branży Green Energy przybierze na sile, dlatego zatrudnienie wydaje się perspektywiczne i rozwojowe, szczególnie dla specjalistów z powyższego obszaru.

 

Więcej pracy tymczasowej niż etatów

Warunki ekonomiczne mogą sprawić, że pracodawcy będą odchodzić od stałego zatrudnienia na rzecz pracy tymczasowej, umów o dzieło, zleceń i korzystaniu z usług osób samozatrudnionych. Freelancer to w dosłownym tłumaczeniu „wolny strzelec”. Freelancing oznacza przede wszystkim zdobywanie zleceń i pozyskiwanie różnych klientów, czyli dbanie o zarobek na własny rachunek. Praca freelancerska jest obecnie jednym z najważniejszych trendów na rynku pracy. Oferuje większą elastyczność niż praca zdalna, umożliwiając realizację zadań w dowolnym czasie i w preferowany sposób.

 

Zmiana charakteru pracy

Wiele firm odchodzi od pracy zdalnej na rzecz hybrydowej, czyli wykonywania swoich obowiązków przez 2-3 dni w biurze, a w pozostałe dni poza nim. Obecnie, żeby przyciągnąć specjalistów do swoich firm, pracodawcy będą musieli uwzględnić pracę hybrydową jako jeden z benefitów zatrudnienia.

 

Koncentracja na umiejętnościach, zamiast na wykształceniu

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają osoby posiadające odpowiednie umiejętności i potencjał, a nie tylko potrzebne wykształcenie. Jest to zgodne z ideą DEI – różnorodność, równość, integracja. Takie podejście do zatrudnienia sprawia, że mogą zbudować solidny zespół wyróżniający się efektywną pracą.

 

Mniej rekrutacji oraz dobrowolnych rezygnacji z pracy

Na rynku pracy można zaobserwować malejącą liczbę ogłoszeń o pracę. Jest to wynikiem pogarszających się perspektyw gospodarczych, co w efekcie daje mniejszą liczbę nowych rekrutacji. Sytuacja ta sprawia, że niewielu pracowników decyduje się  na rezygnację z dotychczasowego zatrudnienia.

 

Oczekiwanie elastyczności od pracodawcy

Pracownicy cenią sobie autonomiczność w zakresie sposobu pracy oraz wykonywania swoich obowiązków. Co za tym idzie, pracodawcy muszą przygotować się na prośby o elastyczną organizację pracy i zgodę na pracę w niepełnym wymiarze godzin oraz prowadzenie pobocznych projektów.

 

Człowiek wśród sztucznej inteligencji

Rozwój sztucznej inteligencji niewątpliwie zmienia rynek pracy. Burzliwa ekspansja firm będących pionierami innowacji sprawia, że pracodawcy oraz pracownicy muszą wypracować metody pracy z użyciem AI, która ma wspierać, a nie zastępować ludzkie zdolności.

 

Dzisiejszy rynek pracy koncentruje się na pracowniku, a jego zadowolenie i korzystna sytuacja są kluczowymi czynnikami napędzającymi zmiany. Chociaż poprawa warunków pracy jest właściwym celem i to normalne, że do tego dążymy, istotne jest zachowanie równowagi, aby nie zniekształcić pozytywnych trendów. Warto doceniać możliwość samorealizacji i pamiętać o czerpaniu satysfakcji z pracy.

 

Autorki: Agnieszka Minta, Małgorzata Jabłońska

 

Źródła:

https://inwestycje.pl/biznes/trendy-na-rynku-pracy-w-2024-roku/

https://poradnikpracownika.pl/-kluczowe-trendy-na-rynku-pracy-w-2024-roku

https://www.gov.pl/web/rodzina/bezrobocie-rejestrowane-w-styczniu-2024-roku--wstepne-dane

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyksztalcenie-zejdzie-na-dalszy-plan-i-pozegnanie-z-home-office-Trendy-na-rynku-pracy-w-2024-roku-8689659.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosnie-popyt-na-uslugi-freelancerow-Prognozy-na-2024-rok-8688654.html

https://cveasy.pl/blog/najnowsze-dane-dotyczace-freelancingu

https://media.rocketjobs.pl/292539-najwazniejsze-trendy-rynku-pracy-2024-rosnaca-rola-kobiet-talentow-generacji-z-i-sztucznej-inteligencji-na-podwyzki-moga-liczyc-zielone-kolnierzyki-oraz-specjalisci-sprzedazy-i-marketingu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron