Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Uczestnictwo w OHP drogą do samorealizacji

2019-08-13

No future – bez przyszłości, to wszystko, co czuł Karol przed rozpoczęciem nauki w OSIW OHP Tczew. Strach i łzy w oczach mamy, gdy patrzyła na los syna. Obraz ten zachował na dnie serca do dziś.

Pomimo młodego wieku, Karolowi świat się walił. Niepowodzenia szkolne, drugoroczność, następna szkoła, ucieczki, kłopoty w domu. Nieformalne grupy, upadek norm, wartości i zasad. Wreszcie tanie wina, pierwszy dym maryśki, odloty i zjazdy. To wszystko, czego doświadczył ten młody człowiek do 15 roku życia.

W roku 2016, wstępując do OHP, nie wierzył w możliwość zmiany swojego położenia. Był smutny, zrezygnowany i załamany: „Stałem na krawędzi, byłem na dnie. Powyżej było wszystko, czego nigdy nie doświadczyłem – żyć jak inni młodzi ludzie, czy to tak wiele? Nie miałem już ani wiary ani siły, aby o to walczyć…’’

Karol po przyjęciu do ośrodka był krytyczny, bierny,  arogancki, a nawet agresywny. Jednak jak w każdym innym uczestniku szukano i w nim pozytywnych punktów zaczepienia, stanowiących wstęp, a zarazem podstawę pracy wychowawczej. Jak teraz wspomina: „Oni mnie rozbroili, wyrwali ze mnie zapalnik życia na marginesie, a w zamian zaszczepili  pierwiastek dobra, pracy i szczęścia…”

Będąc uczestnikiem tczewskiego ośrodka, Karol odzyskał poczucie własnej wartości i godności. Wyzwolenie i pielęgnacja drzemiących w nim możliwości już niebawem zaowocowały osiągnięciami. „Tu odnalazłem siebie, mogłem się realizować, rozwijać swoje zainteresowania i zamiłowania. Poznałem słowo wolontariat i jego sens. Po szeregu porażek w przeszłości, doznałem też smaku sukcesu…” 

Obecnie Karola zaliczyć można do grona samodzielnych i wyróżniających się uczestników tczewskiego ośrodka. Kreatywność, inwencja, zaradność, wewnętrzne zdyscyplinowanie to tylko niektóre z cech, które posiada. Nie stroni od żadnej formy pomocy drugiemu człowiekowi, a wręcz inicjuje szereg projektów i programów obejmujących pełen wachlarz działalności społecznej. Podejmuje również realizację przedsięwzięć modelujących swoją przyszłość.

Osiągnięcia Karola tylko w 2019 r. :

  • Przewodniczący Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP.
  • I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Absolwent Roku PWK OHP Gdańsk 2019.
  • Laureat XIX Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego- wyróżnienie Jury.
  • Wyróżnienie Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla krótkometrażowego filmu pt. Złoty Strzał” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu – Szkoła wolna od używek, w którym zagrał główną rolę.
  • Wyróżnienie Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie za pomoc i zaangażowanie przy realizacji wydarzeń kulturalnych na terenie miasta i gminy Tczew.
  • Podziękowanie Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Ogród Nadziei” Hospicjum – Szpitale Tczewskie SA, za bezinteresowną pomoc, dar serca, wsparcie i poświęcony czas.
  • Współorganizator Ogólnopolskiej Inicjatywy „Sadzimy Rośliny, Pomagamy Ziemi” itd.

Wszystko to, kim jestem, do czego doszedłem zawdzięczam gronu pedagogicznemu Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Tczewie. OHP to nie martwa organizacja, to oddane ręce zawsze wyciągnięte w stronę zagubionego, błądzącego i potrzebującego pomocy młodego człowieka. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim tym, którzy sprawili, że moja mama się do mnie uśmiecha. Dziękuję.” 

Karola poznałem w styczniu 2019 r., tj. w pierwszych dniach zatrudnienia w PWK OHP Gdańsk, już jako pełnowartościowego uczestnika OSiW Tczew. Zmienione oblicze wychowanka świadczy o pełnym profesjonalizmie, fachowej wiedzy, umiejętnościach i poświęceniu zamkniętej w murach, często anonimowej, niedocenianej kadry ośrodka. Fajnie, że dane jest mi współpracować z takimi ludźmi.

Autor: Tomasz Kozdęba

W treści artykułu wykorzystano fragmenty rozmowy z uczestnikiem OSiW OHP Tczew.

Zdjęcie poglądowe (Panthermedia)


Widok zawartości stron Widok zawartości stron