Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Umysł na siłowni

Moda na zdrowy styl życia ogarnęła cały świat. Niezależnie od wieku korzystamy z różnych form aktywności fizycznej, by jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją. Eksperci prześcigają się w tworzeniu nowych form treningu i zbilansowanych diet. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu trzeba zadbać, aby wszystkie jego części pracowały właściwie. A czy Ty pamiętasz o narządzie jakim jest mózg?

Umysl-na-silowni_1160.jpg

Trening mózgu

Nasze ciało z wiekiem się starzeje. Dotyczy to również mózgu. Z czasem zmniejsza się jego sprawność i wydajność a zwiększa się zagrożenie występowania różnych schorzeń. Zapominamy jak ważną rzeczą jest prawidłowa kondycja i ćwiczenie umysłu. Poprzez jego bieżącą gimnastykę dłużej będziemy cieszyć się dobrą pamięcią i sprawnym intelektem.

 

W jaki sposób trenować mózg?

Najlepszym formą treningu dla szarych komórek jest czytanie. Niezależnie od tego co czytamy utrwalamy wiedzę, ćwiczymy pamięć a nasz mózg jest wprawiany w ruch. Dzięki temu ćwiczone są jego mięśnie.

 

Skutki uboczne treningu

Podczas czytania ćwiczymy nie tylko pamięć. Zdobywamy i kształtujemy wiele innych przydatnych umiejętności takich jak: koncentracja czy umiejętność dedukcji. Nowe informacje próbujemy „powiązać” z wcześniej znanymi faktami i tym samym utrwalić nowy materiał. Dzięki czytaniu wzbogacamy nasze słownictwo bo zawarte w tekście nowe wyrazy są przez nas efektywniej zapamiętywane. Bogaty słownik z kolei sprzyja łatwości wypowiadania się i komunikowania z innymi ludźmi, co podnosi naszą wartość i samoocenę.

Czytanie książek sprzyja rozwojowi społecznemu ponieważ kształtujemy umiejętności przydatne w bezpośrednim kontakcie z innymi ludźmi. W trakcie czytania poznajemy uczucia i motywy działania bohaterów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrozumieć ich postępowanie.

Wzrasta w nas empatia i bardziej świadomie potrafimy nazwać drzemiące w nas emocje.

 

Umysłowa yoga

Dzięki książce przenosimy się do innego świata, w którym możemy się wyciszyć i odizolować od stresującej rzeczywistości. Czytanie skutecznie zmniejsza nasze napięcie i wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Podczas czytania rozwijamy obszary mózgu, zwiększając ilość połączeń nerwowych, sprzyjających opóźnieniu takich schorzeń jak demencja starcza, czy choroba Alzheimera. Ciekawostką jest fakt, że oglądanie telewizji ma skutek zupełnie odwrotny. Częściej sięgajmy po książki, rezygnując czasami z obejrzenia filmu, a nasze mózgi będą nam wdzięczne.

 

Treningowe endorfiny

Czytanie może być przyjemne, zwłaszcza gdy sięgniemy po interesującą nas lekturę. Najważniejsze w czytaniu jest, aby w tekście odkryć ukryte w nim wartości. Obcowanie ze słowem czytanym jest jednocześnie gimnastyką naszego umysłu, która poprawia jego kondycję. Pozytywne efekty z pewnością odczujemy w dalszym życiu.

 

Autorki tekstu:

  1. Kamila Klimczak-Misiaszek – wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju
  2. Izabela Kos – Inspektor ds. rynku pracy ECAM w ZWK OHP w Szczecinie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron