Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

W jakich zawodach sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

2023-05-11

To już nie tylko literatura fantastycznonaukowa. To rzeczywistość, realne posunięcie technologii. W listopadzie zeszłego roku został udostępniony ChatbotGPT, sztuczna inteligencja generująca odpowiedzi tekstowe. W jakich zawodach może kiedyś zastąpić człowieka?

Bot sprawdził się jako autor tekstów czy piosenek. Przedstawiciele zawodów polegających na tworzeniu treści widzą w nim konkurencję, ale według ekspertów sztuczna inteligencja może zastąpić ludzką siłę roboczą w szerszym obszarze rynku pracy.

Poniżej przedstawiamy stworzoną przez Business Insider listę zawodów, które mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję.

 

Specjaliści IT (koderzy, programiści, analitycy danych, inżynierowie oprogramowania)

Zaawansowane technologie mogą tworzyć kody szybciej niż ludzie. Co skutkuje tym, że firmy będą mogły pozwolić sobie na redukcję etatów.

 

Pracownicy mediów (dziennikarze, copywriterzy)

O tym, że bot tworzy proste treści już się przekonaliśmy. Zastąpienie dziennikarzy to kwestia czasu. A co ciekawe amerykański BuzzFeed zapowiedział już, że zamierza zastąpić część swoich pracowników, piszących teksty i przygotowujących quizy, botami.

 

Prawnicy (adwokaci, asystenci prawni)

Przedstawiciele tego zawodu przyswajają duże ilości informacji, przetwarzają je, a następnie podają w bardziej zrozumiałej formie. Mamy tu do czynienia z przetwarzaniem danych, a w tej kwestii sztuczna inteligencja sobie poradzi.

 

Nauczyciele

W chwili obecnej sztuczna inteligencja bardziej utrudnia nauczycielom wykonywanie zawodu, gdyż uczniowie korzystają z botów przy pisaniu wypracowań czy rozwiązywaniu testów. Co nie znaczy, że w niedalekiej przyszłości człowieka zastąpi bot. Aktualnie sztuczna inteligencja ma jednak błędy i braki w zakresie wiedzy, jednakże można je łatwo skorygować, i uzupełnić, by bot mógł całkowicie zastąpić człowieka w tym zawodzie.

 

Praca w finansach (analitycy finansowi, doradcy finansowi), traderzy giełdowi, analitycy rynku

Już teraz część pracy analityków można zautomatyzować. Zbieranie, analizowanie, przetwarzanie danych, to czynności które SI wykona szybko i sprawie, przygotowując prognozę inwestycji.

 

Graficy

Od jakiegoś czasu na rynku jest obecne narzędzie SI do tworzenia prostych obrazków już w kilka sekund – DALL-E, co nie tylko może ograniczyć działalność człowieka w tym zawodzie, ale też może być narzędziem deepfake’ów.

 

Księgowi i specjaliści ds. obsługi klienta

Już teraz widzimy jak firmy zastępują pracowników infolinii botami. Przeprowadzono badania, na podstawie których przewiduje się że do 2027 roku aż 25% przedsiębiorstw zastąpi pracowników odpowiedzialnych za kontakt z klientami botami.

 

Według naukowców z Oxfordu sztuczna inteligencja zastąpi całkowicie takie zawody jak: kierowca tira, pracownik centrum obsługi klienta, kasjer, telemarketer, ochroniarz, bibliotekarz, recepcjonista, kurier, pracownik sortowni.

 

Rozwój sztucznej inteligencji stwarza nowe możliwości, ale generuje również pewne zagrożenia. SI z założenia ma zwiększyć wydajność pracy człowieka, a nie całkowicie ją zastąpić. Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? Czy SI ograniczy czynnik ludzki w większości branż? W których zawodach sztuczna inteligencja faktycznie zastąpi człowieka? Czas pokaże.

 

Tekst: Emilia Jastrząbek i Małgorzata Odolczyk – Młodzieżowe Centrum Kariery w Łowiczu

 

Źródła:

https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/artykuly/ktore-zawody-moga-zniknac-w-najblizszej-przyszlosci

https://businessinsider.com.pl/technologie/sztuczna-inteligencja-moze-odebrac-prace-oto-10-zawodow-na-celowniku/m96bw6c

https://tvn24.pl/ciekawostki/komu-sztuczna-inteligencja-zabierze-prace-tych-10-zawodow-jest-szczegolnie-zagrozonych-6725479


Widok zawartości stron Widok zawartości stron