Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacje – czas na rozwój

Po długich miesiącach spędzonych w ławach szkolnych nadszedł tak upragniony przez wszystkich czas: wakacje. Dwa miesiące spokoju, odpoczynku i zabawy!

Jest to czas tylko dla was. Możecie robić to, co wam się podoba, na co macie ochotę. Lecz co zrobić, żeby nie był to czas zmarnowany?

Czym się interesujesz?

Lubisz czytać książki, chodzić na długie wędrówki, a może uprawiasz jakiś sport? Korzystając z wolnego czasu możesz wreszcie nadrobić zaległości w ulubionych pozycjach literackich czy zintensyfikować treningi w swojej ukochanej dyscyplinie sportowej. Każda chwila poświęcona na własne zainteresowania to dobra inwestycja i zazwyczaj przynosi nam ogromną ilość satysfakcji i korzyści.

A może zarobek?

Marzy ci się nowy telefon, a może skuter lub samochód? W wakacje możesz bez problemu zarobić na wszystkie swoje potrzeby, bo wtedy aż roi się od ofert pracy sezonowej czy to w gospodarstwie, czy w jakieś restauracji. Do wyboru do koloru. Warto poszukać ofert, które wiążą się z zawodem, którego aktualnie się uczysz lub chciałbyś się uczyć. Wtedy nie dość, że zarobisz trochę, to dodatkowo zdobędziesz doświadczenie zawodowe, które na pewno się przyda po ukończeniu nauki. Ponadto jest to świetny sposób, aby sprawdzić czy wybrany przez nas zawód jest tym, o którym zawsze marzyliśmy.

Wolontariat? Czemu nie…

Praca za darmo? Dla niektórych to nieopłacalne i zupełnie abstrakcyjne zajecie. Ale czy na pewno? Podejmując się wolontariatu nabierzesz nowych kompetencji zawodowych, poznasz wielu nowych interesujących ludzi. Przy okazji możesz zwiedzić ciekawe miejsca i to nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Po takich wakacjach nie tylko będziesz miał co opowiadać znajomym, ale wpiszesz sobie kolejną pozycję do swojego CV.

Znowu nauka?

Wiem, wiem –  wakacje to czas odpoczynku od nauki, ale czy na pewno warto od niej odpoczywać? W końcu człowiek uczy się całe życie. W czasie wolnym od szkoły można poszukać jakichś ciekawych kursów. I tu pole manewru jest naprawdę spore. Możemy wybrać kursy poszerzające naszą wiedzę z zakresu zawodu, którego się uczymy lub przejrzeć oferty szkoleń z zupełnie nowych dla nas umiejętności czy zawodów. Każdy z tych szkoleń może się okazać później niezwykle cenne, gdy będziemy szukać pracy po skończonej edukacji.

Ścieżka, którą wybierzesz, zależy tylko od ciebie. Lecz pamiętaj, że czas poświęcony na rozwój samego siebie jest zawsze najlepszą inwestycją. Czy to będzie realizowanie swoich pasji życiowych czy poszerzanie swoich kompetencji zawodowych – zawsze warto się rozwijać i próbować stać się lepszym.

Autor: Michał Zdyb, wychowawca w  OSiW w Starachowicach


Widok zawartości stron Widok zawartości stron