Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacyjna praca się opłaca

Wakacje to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Czas, kiedy nabierasz sił do dalszej nauki. Każdy spędza je inaczej.

Wakacyjna_Praca_1160.jpg

Jedni wyjeżdżają w góry, inni nad morze, a jeszcze inni za granicę. Są też tacy, którzy zostają w domu. Nie muszą się nudzić, mogą ten czas naprawdę dobrze wykorzystać.

Jak to zrobić?

Już w szkole ponadgimnazjalnej wiele młodych osób podczas letniego wypoczynku podejmuje swoją pierwszą pracę, zajmując się np. zbiorami owoców, pomagając w hipermarketach, opiekując się dziećmi sąsiadów. Niektórzy robią to, by wesprzeć domowy budżet, inni, by zarobić na własne wydatki.

Ale czy w podejmowaniu wakacyjnej pracy chodzi tylko o pieniądze? Wakacyjna praca to  przede wszystkim szansa na pierwsze zawodowe doświadczenia, nowe umiejętności i zawodowe kontakty. To też sprawdzian Twoich predyspozycji i możliwości. Przede wszystkim to przygoda, dzięki której nie tylko Twoi rodzice będą z ciebie dumni, ale również zdobędziesz  nowych przyjaciół. Dlatego warto ją podjąć!

Wolontariat to też praca

Letni czas to również dobra okazja do podjęcia wolontariatu. Za swoje zaangażowanie nie dostaniesz pieniędzy, ale zyskasz znacznie więcej. Wolontariat to praca szczególna, bo ofiarowana z głębi serca. Często bardzo trudna i wymagająca, ale w zamian dająca satysfakcję, poczucie własnej wartości, czyjś uśmiech.

Jeżeli nie chcesz bezczynnie spędzać wakacji, a na podjęcie zarobkowej pracy nie jesteś jeszcze gotowy, zgłoś się do hospicjum, schroniska, biblioteki, domu dziecka i wesprzyj ich swoim czasem i zaangażowaniem.

Nie tylko oni zyskają, ale zyskasz również Ty, bo takie doświadczenie na pewno zostanie docenione przez przyszłych pracodawców. Po zakończeniu wolontariatu możesz poprosić o zaświadczenie wraz z opinią, które w przyszłości wzbogaci Twoje CV. W ten sposób budujesz swój kapitał i rozwijasz różnorodne kompetencje potrzebne na rynku pracy.

Nie siedź w domu przed komputerem, bo szkoda Twojego czasu. Podejmij aktywność i zainwestuj w swoją zawodową przyszłość. Pamiętaj: wakacyjna praca się opłaca! 

Autor: Małgorzata Kulczycka Ważna – doradca zawodowy

Źródła:
Zadbaj o plan, by lato miało sens!, w: „Cogito”, Nr 11 28 V-10 VI 2015
Przeżyć lato? Po swojemu! w: „Cogito”, Nr 13 2-22 VII 2015


Widok zawartości stron Widok zawartości stron