Wydawca treści
Wakacyjny budżet – jak zarządzać pieniędzmi podczas wakacji
2024-06-20
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, jak zoptymalizować swoje wydatki, na czym możesz oszczędzić i jak uniknąć niepotrzebnych kosztów? Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych wskazówek jak zarządzać finansami podczas wakacyjnego wyjazdu.
Plan
Na początek najważniejsze jest stworzenie planu. Pomoże ci on kontrolować twoje wydatki. Jeśli w większości przypadków będziesz się go trzymał, to nawet pojedyncze odchylenia od niego pozwolą utrzymać je w ryzach. Określ kwotę, jaką dysponujesz, a której nie chciałbyś przekroczyć i staraj się możliwie ściśle przestrzegać tego zamiaru.
Niepotrzebne wydatki
O ile podczas wakacyjnego wyjazdu za dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie musisz zapłacić, pojawią się również dodatkowe koszty, z których możesz zrezygnować. Niby funkcjonuje przeświadczenie, że na wakacjach nie powinieneś sobie żałować, warto jednak rozważyć, czy naprawdę nie możesz obyć się bez niektórych przyjemności. Może lepszą opcją będzie odpuszczenie zjedzenia loda czy gofra, a przeznaczenie pieniędzy na chociażby zwiedzenie kolejnej płatnej wystawy w muzeum?
Formy płatności
Pamiętaj, że powszechne i bardzo wygodne w użytkowaniu karty płatnicze mogą zapędzić cię w kozi róg. Płacąc w ten sposób pozornie zdajesz sobie sprawę, ile wydajesz, tak naprawdę tego nie widząc. Dobrym rozwiązaniem może być posiadanie gotówki. Wiesz i widzisz, ile jej masz, a także zauważasz ile ci jej ubywa.
Wcześniejsze rezerwacje
Jeśli chcesz zoptymalizować koszty, możesz jeszcze przed wyjazdem kupić potrzebne bilety na autobus czy pociąg oraz skorzystać z ofert first minut. Planując podróż wcześniej, warto z skorzystać z promocji proponowanych przez przewoźników. Często wcześniejsze rezerwacje pozwalają zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Podobnie jest z wejściówkami na różne atrakcje czy zabytki, takie jak zamki, pałace, szlaki czy zoo.
Miejsca mniej komercyjne
Ceny w szczycie sezonu są droższe niż w ciągu roku. Dokonując wyboru, możesz wziąć pod uwagę mniej popularną destynację. Zamiast w znanym, turystycznym kurorcie opłaca się znaleźć zakwaterowanie w pobliskiej, mniejszej miejscowości. Na pewno pozwoli ci to znacznie obniżyć koszty wyjazdu.
Wyżywienie
Nie każdy wyjazd musi wiązać się z jedzeniem na zewnątrz, w domyśle w barze czy restauracji. Bar i stołówka jest tańszą opcją, jednak najbardziej budżetowym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie posiłków lub kupowanie gotowych dań.
Darmowe atrakcje
Jeśli zależy ci na oszczędnościach warto skorzystać z darmowych atrakcji. W okresie wakacyjnym organizowane są liczne festiwale, festyny, wydarzenia lokalne. Uroki natury – plaże, parki narodowe i niektóre szlaki również są darmowe.
Często proste sposoby okazują się niezwykle skuteczne, dlatego zbieraj paragony, porównuj gdzie jest taniej, analizuj.
Z badania zleconego przez Santander Bank Polska dla projektu Finansiaki wynika, że „ponad 90% rodziców uważa, że podróże mają pozytywny wpływ na rozwój i edukację finansową dzieci.”[1] Z kolei ponad 80% rodziców zamierza wykorzystać wakacyjne wojaże do tego, aby uczyć dzieci jak zarządzać pieniędzmi.
Najlepiej uczyć się w praktyce, dlatego także w czasie samodzielnego wyjazdu kontroluj swoje wydatki - praktyka czyni mistrza. Aby w pełni, bez stresu cieszyć się wypoczynkiem podczas wakacji, warto zastosować zaproponowane wyżej rady.
Autor: Marta Halicka
Źródła:
https://loanmagazine.pl/wakacyjny-budzet-planowanie-czy-spontanicznosc/
www.finansiaki.pl
https://expertia.com.pl/7-praktycznych-wskazowek-o-tym-jak-zarzadzac-swoimi-pieniedzmi/
[1] https://loanmagazine.pl/wakacyjny-budzet-planowanie-czy-spontanicznosc/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024