Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wszystko jest możliwe, czyli sukcesy absolwentów OSiW w Starachowicach

Zdecydowałam się napisać o kilku absolwentach Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach. Mój wybór nie jest przypadkowy.

Przybliżając ich osiągnięcia, pragnę udowodnić młodym ludziom, że absolwenci Ochotniczych Hufców Pracy mogą odnosić sukcesy na różnych płaszczyznach.

Przedszkolanka, a może żołnierz?

Ania jest absolwentką z 2002 roku, która ukończyła w ośrodku kierunek kucharz. Od początku wyróżniała się spośród swoich rówieśników inteligencją, bogatym zasobem słów, umiejętnościami i zainteresowaniami. Reprezentowała placówkę w różnych przedsięwzięciach kulturalno-oświatowych, jak i sportowo-rekreacyjnych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Po zdobyciu kwalifikacji w zawodzie kucharz rozpoczęła naukę w Technikum Przemysłu Spożywczego w Starachowicach. W końcu trafiła na studia pedagogiczne na kierunku zintegrowana edukacja przedszkolna i Wczesnoszkolna w Koszalinie, które ukończyła z wyróżnieniem. Założyła rodzinę. W roli żony i matki świetnie się sprawdza. Podjęła pracę w przedszkolu, spełniając swoje dziewczęce marzenie. Nie spoczęła na laurach i wyznaczyła sobie kolejny cel. Stara się zostać zawodowym żołnierzem. Przeszła wszystkie badania, uzyskując kategorię A i niedługo wyjedzie do Dęblina na kurs. Wierzę, że uda jej się zrealizować swoje plany, ponieważ jest osobą ambitną i konsekwentną.

Własna działalność

Kolejną osobą jest Malwina ze Starachowic. Naszą placówkę  ukończyła w 2003 roku. Przez dwa lata kształciła się w zawodzie krawiec. Była w mojej grupie wychowawczej. Wyróżniała się komunikatywnością, asertywnością, dbaniem o własne interesy w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tuż po ukończeniu szkoły Malwina została mamą i żoną. Taką rolę pełniła przez wiele lat.

W końcu zdecydowała się rozpocząć własną działalność gospodarczą. Wynajęła lokal i otworzyła punkt krawiecki, który prowadzi do dziś. Dokonuje w nim różnych przeróbek zgodnie z życzeniami klientów. Nie narzeka na brak zajęć – klientów ciągle przybywa. Sprzedaje także odzież, a w jej sklepiku można dokonać przeróbek zakupionego towaru. Malwina uważa, że prowadzenie własnej działalności nie jest łatwe, ale możliwe.

Mechatronik

Ostatnią osobą, której sylwetkę pragnę przybliżyć jest Paweł. Absolwentem został w 2013 roku, czyli stosunkowo niedawno. Podczas nauki w ośrodku nie miał świadectwa z paskiem, a mimo to mógł być wzorcem dla innych. Osiągał sukcesy głównie na polu artystycznym i informatycznym. Po zdobyciu kwalifikacji posadzkarza, rozpoczął pracę.

W 2015 roku wyjechał do Hanoweru, gdzie podjął naukę w zawodzie mechatronik. Po jej ukończeniu podejdzie do egzaminu. Jeżeli zda pozytywnie, będzie miał zapewnioną pracę w Niemczech. Twierdzi, że nie jest łatwo, ale pozytywnie zalicza kolejne testy. W pracy jest chwalony przez swojego opiekuna za sumienność, pracowitość i rzetelność w wykonywaniu zadań. W nauce języka radzi sobie coraz lepiej. Nie jest to  z pewnością dla niego łatwy okres, ale jestem przekonana, że mu się uda.

Wszystkie wymienione przeze mnie osoby konsekwentnie realizują własne marzenia i cele. Z pewnością swoją postawą i determinacją w działaniu stanowią świetny wzór dla innych!          

Renata Giemza-Nicpoń, starszy wychowawca OSiW Starachowice


Widok zawartości stron Widok zawartości stron