Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód: betoniarz-zbrojarz. Czy warto nim zostać?

Jeśli wydaje ci się, że praca betoniarza-zbrojarza jest nieciekawa, przekonaj się, że może być naprawdę interesująca!

betoniarz_1160.png

Zacznijmy od tego, na czym dokładnie polega praca betoniarza-zbrojarza?

 

Do jego obowiązków należy:

 • przygotowanie mieszanek betonowych, siatek i szkieletów zbrojeniowych,
 • wykonywanie elementów betonowych i żelbetowych w różnych obiektach budowlanych,
 • obsługiwanie narzędzi i maszyn do robót betoniarskich i zbrojarskich,
 • czyszczenie, prostowanie, cięcie i gięcie stali zbrojeniowej,
 • montowanie siatek i szkieletów zbrojeniowych w warsztacie zbrojarskim i na budowie,
 • transportowanie mieszanki betonowej do miejsca jej ułożenia,
 • wykonywanie różnych prac stolarskich przy składaniu i rozbieraniu form,
 • wyrównywanie powierzchni ułożonego betonu,
 • pielęgnowanie świeżego betonu.

 

Warunki pracy

Praca betoniarza-zbrojarza to praca fizyczna wykonywana w różnych warunkach. Przy produkcji elementów budowlanych pracuje się w halach zakładów produkcyjnych, a podczas wykonywania robót drogowo-mostowych i innych: na dużych wysokościach, tunelach lub w głębokich wykopach. Niedogodnością tej pracy jest styczność z powietrzem zanieczyszczonym pyłami cementu oraz hałas wywołany maszynami na budowie.

 

Predyspozycje

Osoba wykonująca zawód betoniarza-zbrojarza powinna być dokładna i posiadać zdolności manualne i techniczne. Bardzo ważna jest również zdolność do pracy w zespole, koordynacja wzrokowo-ruchowa, umiejętność przewidywania niebezpieczeństw i zagrożeń. Praca wymaga czasem długotrwałego wysiłku fizycznego i dobrej kondycji fizycznej. Pracuje się też często w zmiennych warunkach atmosferycznych. Ze względu na konieczność pracy na różnych poziomach i rusztowaniach konieczne są uprawnienia do pracy na wysokości.

 

Jak zdobyć zawód betoniarza-zbrojarza?

Są różne możliwości kształcenia w tym zawodzie:

 • dla osób w klasie VII i VIII szkoły podstawowej Ochotnicze Hufce Pracy proponują możliwość przyuczenia do wykonywania określonej pracy w zawodzie betoniarz- zbrojarz;
 • osoby starsze mogą uzyskać kwalifikacje, podejmując naukę w trzyletniej szkole branżowej I stopnia i w ramach przygotowania zawodowego u pracodawcy;
 • są też kwalifikacyjne kursy zawodowe, które odbywają się między innymi w Centrach Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego.

 

Ile można zarobić?

Według danych dostępnych w internecie średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite betoniarza-zbrojarza wynosi 3 590 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 010 PLN brutto mogą liczyć najlepiej opłacani zbrojarze.

Z betonu naprawdę można zrobić cuda. Można stworzyć rzeczy, które będą w powszechnym użytku, jak wielkie budowle, mosty czy tunele, ale też i inne, mniejsze. Efekty pracy betoniarzy-zbrojarzy są potrzebne i zawsze doceniane. Zatem, jeśli nie przeraża cię praca w zróżnicowanych warunkach, warto wybrać ten zawód!

 

Zainteresował cię ten zawód? Sprawdź ofertę edukacyjną OHP w twoim regionie! Znajdziesz tam również inne ciekawe zawody, których możesz się nauczyć w praktyce.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/praca-fizyczna/zbrojarz-betoniarz_pr-792.html

https://www.wup.pl/images/uploads/IV.DLA_BEZROBOTNEGO/a.CLIPKZ_poradnictwo_zawodowe/V.do_pobrania/2.ulotki_do_zawodow/ulotki_2017/Betoniarz-zbrojarz.pdf

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow


Widok zawartości stron Widok zawartości stron