Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka… Czyli o tym, jak zdobywać kwalifikacje

Pamiętacie przysłowie „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”? Przypomina nam, że dzięki systematyczności i cierpliwości, łatwo można dojść do zamierzonego celu.

kwalifikacje_ziarnko_do_ziarnka_1160.png

Odnosząc się do tego powiedzenia: każdy człowiek u schyłku swojej kariery zastanawia się, co zrobił, aby osiągnąć sukces. Czy praca, jaką wykonał, dała mu satysfakcję? Czy to, co osiągnął, to maksimum jego możliwości?

W dzisiejszych czasach jest już trochę łatwiej – zdecydowanie szybciej można zapełnić swoją „miarkę”. Są różne możliwości: kursy oraz szkolenia, które mogą nam, młodym, pomóc w osiągnięciu wymarzonego celu, wymarzonej pracy. Jak? Poprzez stawianie sobie kolejnych poprzeczek, poprzez uzyskiwanie coraz to nowych kwalifikacji!

Co czeka nas bez doświadczenia i kwalifikacji?

Odpowiedź bywa smutna: wegetacja, bez pracy i rodziny. Kto z nas chciałby tak żyć? Na pewno nikt. Więc powoli, ale skutecznie, każdy powinien rozszerzać swoje doświadczenia zawodowe. Kursy z branży, w której chcemy pracować w przyszłości, są dla nas szansą, by coś osiągnąć. Czasami to może być ta jedyna szansa! Jeśli ją stracimy, możemy stracić coś więcej, niż szansę na dobrą pracę.

Jeśli jesteś młodym człowiekiem, powinieneś chwytać swoje szanse, zbierać tzw. ziarnko do ziarnka.

Każde z tych ziarenek kiedyś wykiełkuje, a potem zbierzesz plony i będziesz wiedział, że warto było się troszkę postarać, poświęcić czasu, wysilić, by osiągnąć to, co masz teraz. Oczywiście każdy może powiedzieć, że wiele w życiu zależy od szczęścia, ale szczęściu trzeba pomagać, a to oznacza, że musimy włożyć więcej wysiłku w to, by spełnić swoje marzenia.

Jest wiele możliwości, aby zebrać odpowiednią ,,miarkę”. Wystarczy się rozejrzeć, aby podnieść ziarenko, którego nam brakuje, to, które na nas czeka. Każdy z nas musi je zbierać, a gdy zbierze ich dostatecznie dużo, jego przyszłość będzie malować się w pozytywnych barwach. Wszystko zależy od nas! Sami kreujemy własną przyszłość, więc zbierajmy te ziarnka, by spokojnie żyć bez strachu o jutro.

Zastanów się: czy robisz wszystko, co możesz, by wzbogacić swoje doświadczenie?

Odpowiedź jest jedna: zawsze można zrobić więcej! Więcej się nauczyć, bardziej wysilić i postarać, ciągle działać i szukać różnych możliwości. Warto postawić przed sobą zadania do wykonania.

Jeśli nie wiesz, jakie cele powinieneś przed sobą postawić, by zadbać o swoją przyszłość zawodową, możesz poprosić o pomoc. W Ochotniczych Hufcach Pracy czekają specjaliści, którzy pomagają młodym ludziom w planowaniu kariery zawodowej. Mogą pomóc również Tobie w ukierunkowaniu twoich zalet i zrealizowaniu planów.

Możliwości jest tak wiele, jak ziaren piasku – trzeba tylko wybrać. Dobrze wybrać. Pamiętajcie: wasza przyszłość zależy tylko od Ciebie!

Autor: Sylwia Głuch, specjalista ds. rozwoju zawodowego


Widok zawartości stron Widok zawartości stron