Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ziołolecznictwo, czyli niedoceniana wiedza naszych przodków

Obecnie żyjemy w czasach, gdy ziołolecznictwo cieszy się ogromnym uznaniem, dlatego poświęćmy temu tematowi trochę uwagi. Fitoterapia, czyli inaczej ziołolecznictwo sięga epoki starożytności. Nasi przodkowie posiadali wiedzę, która niejednokrotnie pomagała leczyć różne schorzenia, a nawet ratować ludzkie życie.

ziola1160.jpg

Bez dostępu do leków czy szpitali, nasze prababcie i nasi pradziadkowie leczyli choroby, wykorzystując wiedzę o lekach naturalnych przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Mowa tu o ziołach i roślinach leczniczych. Takie cuda natury rosną na każdej łące czy w każdym lesie. Zioła kryją w sobie ogromną moc. Potrafią być uzdrawiające, ale też zabójcze. Zatem, jeśli rozpoczynasz przygodę z ziołolecznictwem, potrzebne ci będą solidne podstawy wiedzy teoretycznej.

Zbieranie i właściwości ziół

Kiedy zdobędziesz wiedzę na temat roślin, możesz wyruszyć w teren, w celu zebrania cennych ziół z naszych łąk i lasów. Można je zbierać od wiosny do późnej jesieni. Swoje dobroczynne działanie zawdzięczają zawartym w nich substancjom leczniczym, które usprawniają ludzki organizm.

Kilka przykładów z ziołolecznictwa

Z ziół można przygotować herbatki, wyciągi, wywary, nalewki, maści. Herbatka z dziurawca, na przykład, pomaga na problemy trawienne, depresję czy bezsenność. Zioła na trądzik to czosnek pospolity, bratek polny, rumianek lub pokrzywa. Przygotowanym wywarem z tych ziół można przemywać skórę trądzikową. Na kurzajki świetnie pomaga jaskółcze ziele, a właściwie żółty sok, wydobywający się z łodygi ziela po jej zerwaniu, którym posmarujemy kurzajkę. Na wzmocnienie włosów i paznokci bardzo dobry jest skrzyp polny.

Fitoterapia wymaga czasu

Jak widzisz, zioła można je wykorzystywać nie tylko w leczeniu schorzeń, ale również w kosmetologii. Jeśli decydujesz się na ziołolecznictwo, musisz zachować ostrożność, ponieważ te rośliny nie są pozbawione skutków ubocznych, a niektóre z nich zawierają dość silne trucizny. Pamiętaj też, że fitoterapia wymaga czasu. Sposobem na skuteczność  roślin leczniczych jest regularne stosowanie, a największą zaletą jest, że są to produkty naturalne w 100 procentach. Warto zatem zgłębiać zapomnianą wiedzę naszych przodków.

Autor: Marta Sterlus, wychowawca w Środowiskowym Hufcu Pracy we Włodawie

Źródło: Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Wydawnictwo Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2015

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron