Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Znajdź się na mapie karier!

2019-01-09

Nie potrafisz sobie wyobrazić, co będziesz robił za 5-10-15 lat? Skorzystaj z Mapy Karier, darmowego narzędzia, które ułatwi ci wybór zawodu.

Kim chcesz zostać, jak będziesz dorosły? Takie pytanie słyszy większość dzieci. Chłopcy odpowiadają często: Strażakiem! Policjantem! Superbohaterem! Dziewczynki też mają swoje preferencje i nie są to wcale same fryzjerki i modelki, bo tak samo jak chłopcy chcą być np. astronomami czy pilotami samolotów.

Marzenia kontra rzeczywistość

Kiedy masz naście lat i ktoś pyta cię, kim chcesz zostać, czasem odpowiadasz tak samo, jak kiedyś, czasem masz już inne plany, a czasem po prostu nie wiesz! I ta niewiedza jest normalna – trudno decydować o przyszłości, kiedy nie wiesz, co tak naprawdę kryje się pod zawodem „strażak”, „programista”, „doradca finansowy”, „paleontolog” czy „cieśla”.

Czym tak naprawdę się zajmują? Jak długo trzeba się uczyć? Czy dam radę? Czy to mnie interesuje?

Rzeczywistość może być różna.

Dowiedz się wszystkiego o interesujących cię zawodach

W internecie można znaleźć wiele przydatnych stron dotyczących edukacji zawodowej. Jednym z nich jest Mapa Karier. To darmowe interaktywne narzędzie, stworzone przez Fundację Katalyst Education, organizację non profit wspierającą wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i studentów w Polsce.

Z pomocą Mapy Karier można odkryć, lepiej poznać i porównać setki zawodów (już ponad 400) oraz przekonać się, jak wygląda droga od szkoły podstawowej do wymarzonego stanowiska.

Skąd biorą się dane w Mapie Karier?

Opisy zawodów w Mapie Karier pochodzą z publicznie dostępnych danych:

  • raportów i danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS);
  • aktualnych ogłoszeń o pracę zamieszczanych w popularnych serwisach;
  • materiałów instytucji publicznych i pozarządowych zajmujących się doradztwem zawodowym.

Widzisz więc, że są to rzetelne informacje.

Narzędzie znajdziesz tu: https://mapakarier.org/

Dlaczego warto tam zajrzeć?

  • Strona zorganizowana jest w przejrzysty i atrakcyjny sposób.
  • Łatwo wyszukać interesujący cię zawód lub przejrzeć wszystkie, by poznać takie, o których istnieniu nawet nie wiedziałaś/wiedziałeś.
  • Pod przyciskiem „sortowanie” zaznaczasz swoją płeć (dzięki temu np. nazwy zawodów damskich są w odpowiednim rodzaju!), czas nauki czy zarobki.
  • Po wejściu w konkretny zawód znajdziesz dokładny opis, wymagania, ścieżkę edukacji i statystyki. Ikonki na górze świetnie podsumują np. tryb pracy, powiedzą, czy jest to praca zespołowa czy nie itp.
  • W zakładce „Miasto zawodów” można znaleźć grę lub poruszać się po mieście w poszukiwaniu i odkrywaniu zawodów. Świetna zabawa!

Polecamy Mapę Karier! Może dzięki niej mapa twojej przyszłości będzie bardziej czytelna?

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron