Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zostałam fryzjerką – zdobyłam swój wymarzony zawód

Pewnego dnia jeden z najbardziej znanych polskich filozofów profesor Tadeusz Kotarbiński udał się na zajęcia ze studentami. Jeden z nich zadał mu następujące pytanie: „Panie profesorze, jak żyć, żeby być szczęśliwym?” Profesor zwrócił się do zebranych na sali studentów i odparł: „Macie zeszyty?” „Tak”, odparli studenci. „To zapiszcie trzy słowa: lubić robić coś.” „I to wszystko panie profesorze? Zapytał zdziwiony student. „Tak”, odparł profesor.

fryzjerka1160.jpg

Często w trakcie spotkań z młodzieżą jako doradca zawodowy pytam, co lubią robić, co jest ich pasją. Na to trudne pytanie wielu długo się zastanawia i często nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Jednak zdarzają się osoby, które doskonale wiedzą, co chcą robić w życiu.

Asia ma talent

Jedną z nich jest nasza dzisiejsza bohaterka Asia, która w szkole podstawowej nie uzyskiwała wybitnych ocen. Podjęła z rodzicami decyzję o kontynuowaniu nauki w grupie wychowawczej OHP. Tu trafiła pod opiekę życzliwych osób, które wsparły ją w rozwoju. Asia podjęła decyzję o nauce w zawodzie fryzjer. Szybko zauważyła, że sprawia jej przyjemność strzyżenie i modelowanie włosów. Opiekun praktyk widząc jej postępy i zaangażowanie na praktykach zawodowych skierował ją na konkurs młodych fryzjerów „Mistrzostwa Dolnego Śląska we Fryzjerstwie 2016r." Okazało się, że Asia ma talent. Została wicemistrzem Dolnego Śląska, a niedługo później zajęła II miejsce w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Fryzjerstwa Polskiego w kategorii Junior Damski.

Wsłuchać się w swoje marzenia i podążać za nimi

Czy Asia lubiła naukę nowego zawodu, czy się w nim realizowała? Nie ma co do tego wątpliwości. To była jej pasja. Dzięki niej zdobyła nie tylko swój wymarzony zawód, ale też ukończyła szkołę. Od tego momentu jej życie zmieniło się diametralnie.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Beaty Pawlikowskiej polskiej podróżniczki, pisarki, dziennikarki, tłumaczki i fotografika: „Myślę, że nie chodzi o to, żeby na siłę szukać pracy marzeń. Chodzi raczej o to, żeby wsłuchać się w swoje własne marzenia i mieć odwagę, żeby podążyć za nimi. Kiedy robisz to co kochasz, kiedy robisz to całym sercem, niezależnie od tego co myślą na ten temat inni ludzie, kiedy sprawia ci to radość i kiedy jesteś gotów poświęcić temu swój czas, energię i wysiłek, to praca marzeń sama cię znajdzie."

Nie wszyscy możemy zostać lekarzami, prawnikami, czy architektami. Czy jednak musimy? Gdy lubimy coś robić zmieniamy pozytywnie świat wokół nas. Budując piękne domy, aranżując urzekające ogrody, wypiekając smaczny chleb, czy też modelując piękne fryzury – koronę każdej kobiety – tak, jak Asia.

Autor:Tomasz Mikołajczyk – doradca zawodowy MCK OHP Zgorzelec

Źródło: tekst własny

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron