Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zostań świadomym dawcą szpiku

Dla Ciebie to niewiele, a dla kogoś może oznaczać szansę na życie!

dawca_szpiku_1160.jpg

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują malutkie dzieci, te trochę starsze, młodzież i dorośli – wiek nie ma znaczenia. W wielu przypadkach jedyną szansą na całkowite wyleczenie jest przeszczep szpiku.

Niestety poszukiwania bliźniaka genetycznego można porównać do szukania igły w stogu siana. Mimo tego, że na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 27 milionów osób, nie dla każdego udaje się znaleźć dawcę. 

Ludzie po prostu się boją. Ty też się pewnie boisz? Zupełnie niepotrzebnie! Oddanie szpiku naprawdę nie wiąże się z wielką strzykawką wbijaną w kręgosłup, długim pobytem w szpitalu i paraliżem. Ponadto, oddając szpik, nie ponosisz żadnych kosztów – wszystkim zajmuje się Fundacja DKMS. Ale może po kolei…

Kto może zostać dawcą?

Potencjalnym dawcą komórek macierzystych może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kilogramów. Rejestracji można dokonać poprzez internet, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji DKMS lub podczas Dni Dawcy organizowanych w całej Polsce.

Proces rejestracji polega na pobraniu specjalnymi pałeczkami wymazu z jamy ustnej i wypełnieniu deklaracji. Potencjalny dawca po 2-3 miesiącach otrzymuje pocztą powiadomienie o rejestracji wraz z kartą Dawcy.

Mija rok, dwa lata, pięć lat… Już dawno zapomniałeś, że rejestrowałeś się w bazie dawców i nagle dzwoni telefon. Ktoś informuje Cię, że w szpitalu czeka śmiertelnie chora osoba, której to właśnie Ty możesz uratować życie! Odkładasz słuchawkę, a przez Twoją głowę przewija się milion pytań. Jednocześnie cieszysz się i boisz. To jest moment, kiedy jeszcze możesz się wycofać, jednak wtedy pozostanie Ci życie ze świadomością, że inny dawca mógł się już po prostu nie znaleźć.

Jak wygląda pobranie szpiku?

Już podczas rejestracji dowiadujesz się o metodach pobierania szpiku kostnego. Istnieją dwie. Pierwsza z nich to pobranie komórek z krwi obwodowej. Stosowana jest u 8 na 10 pacjentów. Wiąże się przeważnie z jednodniową wizytą w klinice. Pobranie komórek odbywa się na drodze aferezy. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi i zbierane jako materiał przeszczepowy.Zabieg trwa około czterech godzin, podczas których Ty czytasz sobie książkę lub oglądasz ulubiony film.

Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. W trakcie zabiegu konieczne jest wykonanie dwóch niewielkich nacięć, które z reguły szybko się goją. W tym przypadku pobiera się około jednego litra mieszanki składającej się z krwi i szpiku kostnego. Pobrany materiał regeneruje się całkowicie w czasie 2-3 tygodni.

Prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale warto…!

Zanim zdecydujesz się na rejestrację w Fundacji DKMS, odszukaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Ważne, żeby decyzja, którą podejmiesz była w 100% świadoma. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi 1 do 20 000, a nawet 1 do kilku milionów. Dlatego ważne jest, by w bazie rejestrowały się kolejne osoby. Chyba nie ma nic bardziej wartościowego niż myśl, że dzieląc się cząstką siebie, ratujesz życie i sprawiasz, że wraca uśmiech i radość na twarzy chorego i jego bliskich!

Ja już zostałam potencjalnym dawcą szpiku kostnego. A Ty? Kiedy się zdecydujesz?

Autor: Katarzyna Sobania

Źródło: Strona internetowa Fundacji DKMS (dostęp: sierpień 2016)


Widok zawartości stron Widok zawartości stron