Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

„Wracamy!” – Jak ponownie odnaleźć się w szkole?

2021-08-25

Moment powrotu do szkoły budzi sporo emocji. Masz do nich prawo, to przełom dla ciebie po nauczaniu online w poprzednim roku szkolnym. Co możesz zrobić, aby nauka w formie stacjonarnej stała się na nowo interesująca i przyjemna?

Powrót do szkoły wiąże się ze skrajnymi odczuciami

Ważne jest pozytywne nastawienie, aby ten moment był jak najmniej dotkliwy i pozwolił na przełamanie oporu przed ponownym wejściem do ,,świata realnego”. Istotne jest twoje własne nastawienie. Wzmacniaj w sobie poczucie własnej wartości oraz rozwijaj przekonanie, że poradzisz sobie ze wszystkim.

 

Sprawdź Jak przestać bać się nowych wyzwań?

 

Szkoła powinna być miejscem, do którego chcesz przychodzić

Dlatego wspólnie z innymi buduj poczucie bezpieczeństwa oraz dbaj o integrację, mającą na celu odbudowanie relacji.

Otoczenie ma znaczenie. Aby uatrakcyjnić naukę, zasugeruj drobną zmianę wystroju klasy lub zaproponuj lekcję na świeżym powietrzu.

Dbaj o wzajemną akceptację. Niektórzy potrzebują więcej czasu na ponowną adaptację. Uszanuj to.

Pomagaj innym w radzeniu sobie z różnymi trudnościami. Inicjatywa pogotowia koleżeńskiego wraz z osobą lidera, który zainicjuje chęć wzajemnej pomocy, może okazać się świetnym pomysłem.

Zaproponuj stosowanie gier komputerowych typu Minecraft w scenariuszu lekcji. Kreatywność, jaką niesie ta gra, może mieć zastosowanie np. w interpretacji lektury. W efekcie pozwala na płynne przejście ze świata wirtualnego do rzeczywistego.

Zaangażuj się np. w dzień sportu, koloru czy tańca. Zaproponuj ubieranie się w danym tygodniu na określony kolor, który będzie znakiem rozpoznawczym. Wszystko po to, by odczuwać moc bycia w grupie. Połączenie nauki z zabawą to ideał szkoły w obecnych czasach.

 

To, czego ty jako uczeń oczekujesz od szkoły, to wskazówka dla rady pedagogicznej, jakie zmiany warto wprowadzić, aby nauka przebiegała w sposób atrakcyjny.

 

Autor: Karina Sujkowska
Redakcja: Anna Graczkowska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron