Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Chcesz się uczyć skutecznie? Skorzystaj z fiszek (Seria #metodynauki)

2019-04-30

Metoda fiszek zyskuje na popularności. Niewielkie papierowe fiszki mogą nam pomóc w nauce. Jeśli jeszcze nie próbowałeś tej formy nauki, czas to zmienić!

Chcesz się uczyć skutecznie? Skorzystaj z fiszek.

 

Fiszka – jak wygląda?

Fiszka to niewielki kartonik, na którym zapisujemy informacje z obu stron. Z jednej strony widnieje na przykład jakieś słówko, hasło, data, pojęcie. Z drugiej natomiast zapisane są informacje uzupełniające: tłumaczenie, definicja itp.

Takie fiszki z powodzeniem można przygotować samodzielnie albo skorzystać z gotowych.

 

Fiszki i pudełko?

Jeśli mamy już gotowe fiszki, możemy zacząć z nich korzystać. Pomocne okazuje się wykorzystanie pudełka z przegródkami (np. trzema).

Na początku wszystkie przygotowane fiszki wkładamy do przegródki pierwszej. Powtórkę wszystkich fiszek z tej przegródki robimy codziennie. Jeśli znamy odpowiedź, to fiszkę przekładamy do kolejnej przegródki (w tym przypadku drugiej). Fiszki te powtarzamy, co drugi dzień. Jeśli nie znamy odpowiedzi, to fiszkę przenosimy z powrotem do niższej przegródki. Celem nauki jest umieszczenie wszystkich fiszek w przegródce trzeciej (fiszki z niej powtarzać możemy np. co 4-5 dni).

Jeśli nie chcemy korzystać z pudełka, możemy fiszki układać w małe stosiki.

 

 

Fiszki – papierowe czy elektroniczne?

Papierowe fiszki są najbardziej znane i najprostsze do samodzielnego wykonania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby do nauki metodą fiszek wykorzystać ich wersję elektroniczną.

Dzięki fiszkom elektronicznym możemy korzystać z tej metody zarówno na komputerze, jak i za pomocą aplikacji mobilnej. Plusem jest także dostęp do statystyk. Widzimy swoje postępy, a to dodatkowa motywacja! Poza tym dzięki aplikacji mobilnej dostęp do fiszek mamy praktycznie zawsze i wszędzie.

Z fiszek możesz uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. Skorzystaj z metody fiszek i ucz się skutecznie.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła:

https://www.betteradrian.pl/jak-uczyc-sie-slowek

http://www.edulider.pl/edukacja/jak-uczyc-sie-z-fiszek

http://blog.fiszkoteka.pl/co-to-sa-fiszki,46

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron