Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dualna oferta kształcenia w OHP

2020-04-27

Wybierając szkołę branżową, zwróć uwagę, w jaki sposób będziesz uczyć się wybranego przez siebie zawodu.

Szkoła może posiadać warsztaty szkolne, w których odbywa się nauka zawodu. Może też ona odbywać się bezpośrednio u pracodawcy, gdzie zostaniesz zatrudniony na podstawie umowy o pracę i staniesz się wówczas pracownikiem młodocianym. W tym przypadku mówimy o kształceniu dualnym.

Jego głównym celem jest dostosowanie praktycznej nauki zawodu do wymagań rynku pracy, a ściślej wychodzenie naprzeciw wymaganiom pracodawców w poszczególnych branżach i dostosowanie programu praktycznej nauki zawodu do rzeczywistych potrzeb. [1]

Kształcenie w OHP – system dualny

Ochotnicze Hufce Pracy od początku funkcjonowania są realizatorem tej usługi. Co roku uaktualniamy ofertę kształcenia, aby dostosować ją do oczekiwań pracodawców. Na chwilę obecną największym zainteresowaniem wśród młodzieży z Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP cieszy się zawód fryzjer.

Od tego roku szkolnego wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na pomorskim rynku pracy i zainteresowaniom młodzieży w naszej ofercie pojawił się zawód magazynier-logistyk, który jest obecnie deficytowym na rynku pracy. Od najbliższego roku szkolnego pojawi się również zawód kosmetyczki na poziomie branżowym.

Uczestnicy OHP poprzez naukę zawodu bezpośrednio u pracodawcy od początku edukacji są wdrażani do zawodu, co daje szansę na weryfikację decyzji zawodowej już na wstępnym etapie kształcenia. Jeśli nie jest ona właściwa, możesz liczyć na wsparcie doradcy zawodowego, który pomoże w wyborze najlepszej dla ciebie opcji. Zdarza się, że dopiero po rozpoczęciu pracy i podjęciu obowiązków w zakładzie pracy decyzja o wyborze zawodu ulega zmianie.

Szkolenia zawodowe – dodatkowa opcja w OHP

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, a także waszym zainteresowaniom, poszerzamy ofertę o szkolenia zawodowe.

Po zakończeniu edukacji masz szansę podnieść swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniu zawodowym, które jest całkowicie bezpłatnie, jako bonus uczestnictwa w OHP! Oferta szkoleń przygotowywana jest na podstawie wywiadu i orientacji w potrzebach i zainteresowaniach uczestników.

Dla fryzjerów odbyło się szkolenie ze stylizacji i kosmetyki twarzy. Obecnie mamy w ofercie carving (zdobnictwo i dekoracja potraw) oraz sprzedawca- fakturzysta. Podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie kolejnych wzmocni waszą pozycję na rynku pracy, ale również zwiększy szansę na znalezienie wymarzonej pracy. Będąc absolwentami, którzy nie ukończyli jeszcze 25-go roku życia możecie liczyć na wsparcie kadry pedagogicznej i doradców zawodowych, korzystając z bezpłatnej oferty szkoleń, kursów i projektów OHP.

 

Autor: Elżbieta Sądowska, doradca zawodowy-stażysta w MCIZ w Gdańsku

 

[1] ROZPORZĄDZENIE Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. z dnia 31 sierpnia 2017 r.)

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron