Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak przetrwać na pierwszym roku studiów?

Często słyszy się, że studia to najlepszy okres w życiu. Równie często spotykamy się z opinią, że najtrudniejszy jest pierwszy rok. Jeśli jesteś świeżo upieczonym studentem, przeczytaj nasze wskazówki, które ułatwią Ci odnalezienie się w nowym środowisku.

studia_pierwszy rok_1160.jpg

Unikniesz przez to niepotrzebnych problemów, a studiowanie okaże się wielką przygodą.

Żegnaj uczniu, witaj żaku!

Życie studenckie rządzi się innymi prawami w porównaniu z systemem nauki w szkole średniej. Nie słyszysz już dzwonka na lekcje, nie dostajesz uwag do dziennika, a rodzice nie będą wzywani do szkoły. Od tej pory sam odpowiadasz za swoje zachowanie i za wyniki w nauce. Ciąży na Tobie duża odpowiedzialność związana z nadmiarem obowiązków, z którymi sam musisz się zmierzyć. Przed Tobą prawdziwe dorosłe życie. Tylko od Ciebie zależy, jak nim pokierujesz.

Sztuka przetrwania

Zadbaj o dobre relacje z „paniami w dziekanacie”. Tutaj załatwia się wszystkie formalności. Regularne chodź na wykłady. Samo słuchanie sprawia, że lepiej i szybciej przyswoisz materiał, a nie ma nic cenniejszego, jak robienie własnych notatek. Dobrym miejscem na naukę jest biblioteka. Znajdziesz tam niezbędne pomoce naukowe. Ważne jest, aby uczyć się systematycznie. Pamiętaj też o tym, iż nie samą nauką żyje student – chodź na imprezy integracyjne, na których można nawiązać wartościowe znajomości.

Kilka słów o uczelnianym savoir-vivre

Na uczelni należy zwracać się do wykładowców, używając ich tytułów naukowych lub funkcji np. „Panie Doktorze”, „Panie Dziekanie”. Unikaj spóźnień. Podczas zajęć wycisz dźwięk w telefonie i nie okazuj zmęczenia, np. zasypiając na zajęciach. Warto zadbać o swój schludny i elegancki wygląd podczas egzaminów. Najlepiej ubrać się wtedy na galowo.

Nie taki diabeł straszny

Dostając się na studia, zrobiłeś pierwszy krok w dorosłe życie. Teraz Twoim celem jest ich ukończenie. Musisz mieć w sobie dużo samodyscypliny. Jeśli od początku podejdziesz do studiów w sposób rzetelny i odpowiedzialny, zapewne nie będziesz mieć problemów z ich ukończeniem.

Najważniejsze nauczyć się planować swój czas, chodzić na zajęcia i uczyć się systematycznie. Znajdź czas na rozrywkę. Podróżuj, poznawaj nowych ludzi, rozwijaj zainteresowania. Legitymacja studencka daje Ci wiele możliwości.

Autor: Małgorzata Opiło, pośrednik pracy MBP Nowy Sącz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron