Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak się uczyć efektywnie?

Wszystko co dobre szybko się kończy… Niestety, tak bywa również z wakacjami. Ja mam tak zawsze, we wrześniu zadaję sobie pytanie :”Naprawdę? Już minęły dwa miesiące?”. Jestem przekonana, że ty tez tak myślisz ! No trudno, trzeba stawić czoło krótszym dniom i nowym wyzwaniom. Przed tobą dziesięć miesięcy ciężkiej pracy. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie jak uczyć się efektywnie? Co robić, aby pół dnia nie spędzić nad książką i jednocześnie osiągnąć zamierzone cele?

jak-uczyc-sie-efektywnie-1160.jpg

Spójrzmy prawdzie w oczy: nikt nie lubi się uczyć, no prawie nikt! Ale mus to mus.  W sieci znajdziesz mnóstwo wiadomości dotyczących efektywnego uczenia się, ale ja spróbuję ci podpowiedzieć kilka wskazówek, które powstały po rozmowach z uczestnikami Hufców Pracy i po ich obserwacji. Młodzież podzieliła etapy nauki na dwie części. Pierwsza to ta w szkole i druga w domu. Ta szkolna skupia się przede wszystkim na uważnym słuchaniu nauczyciela i dobrym notowaniu. Podobno istnieją tacy geniusze, którym to wystarczy i w domu mają już wolne. W mojej grupie „badanych" takiego geniusza nie odkryliśmy!

Podczas burzy mózgów, stworzyliśmy zasady efektywnego uczenia się:

1)Po pierwsze nie zabieraj się do nauki, jeżeli źle się czujesz, masz jakieś nierozwiązane problemy, które zaprzątają Twoje myśli. W miarę możliwości lepiej idź na spacer, a dopiero potem usiądź na książką.

2) Metoda na zaznaczanie. Jeżeli jesteś wzrokowcem, podkreśl sobie najważniejsze informacje, poprzyklejaj kolorowe karteczki. Będzie ci łatwiej przypomnieć sobie wyróżnione wiadomości.

3) Metoda powtarzania. Polega ona na wielokrotnym czytaniu tekstu. Jeżeli jesteś osobą, która zapamiętuje powtarzaną w kółko informację, to ta metoda jest dla ciebie.

4) Metoda na integrację. Najbardziej popularna wśród  moich rozmówców, w szczególności dziewcząt. Polega na spotkaniach w gronie znajomych i wzajemnym odpytywaniu się. Takie wspólne zadawanie pytań przynosi doskonałe rezultaty. Tylko jest jedna żelazna zasada musisz skupić się na wiadomościach szkolnych, a nie na plotkach!

5) Metoda na notatkę. Polega ona na robieniu streszczeń, a nawet ściąg. Przepisywane wiadomości na większe lub mniejsze karteczki na pewno zostaną w naszej pamięci.  

6) Metoda na twardziela. Skierowana jest do tych najbardziej wytrwałych. Polega na systematycznym uczeniu się. Nauka jest tutaj rozłożona w czasie. Codziennie uczymy się innego, nowego kawałka materiału szkolnego.

7) Metoda z muzyką w tle. Przyznam, że dla mnie niezrozumiała. Jednak młodzież uznała, że jest bardzo często stosowana, więc nie mogę jej pominąć. Polega na czytaniu informacji, z muzyką w te. Zwyczajnie uczysz się historii, a tle leci twoja ulubiona muzyka! Podobno wówczas można się bardziej skupić!

Tylko kilka z metod efektywnego uczenia się. To są te najbardziej popularne wśród młodzieży. Tak naprawdę, to sam musisz dobrać sobie swoją metodę i przede wszystkim myśleć pozytywnie i uwierzyć we własne możliwości.

    

Autor: Ilona Gołębiewska  – Komendant  2-3 Hufca Pracy w Inowrocławiu

Źródło: tekst własny


Widok zawartości stron Widok zawartości stron