Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak wygląda życie w Ośrodku Szkolenia i Wychowania?

Specjalnie dla Was odsłaniamy kulisy życia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

wasilkow_1160.jpg

Uzupełnienie wykształcenia ogólnego na poziomie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, przysposobienie do wykonywania określonej pracy lub rzemieślnicza nauka zawodu, a także pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Właśnie takie wsparcie może otrzymać młodzież w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

Już ponad 20 lat pracownicy ośrodka starają się wspierać młodzież w ich rozwoju i rozwiązywaniu problemów dydaktyczno-wychowawczych. Niektórzy z nich robią to od początku istnienia placówki, a więc są świadkami jej nieustannego rozwoju i pozytywnych zmian.

Nauka zawodu...

Od początku działalności OSiW w Wasilkowie szkoli młodzież w różnych ciekawych i przydatnych zawodach. Obecnie na terenie ośrodka działa kilka warsztatów szkoleniowo-produkcyjnych, m.in. fryzjerstwo i krawiectwo, warsztat barmański, budowlany i gastronomiczny. Wszystkie sale, na których odbywają się zajęcia, są wyposażone w odpowiedni sprzęt, materiały i maszyny, by nauka rzeczywiście odbywała się w praktyce. Niejedną osobę mogłaby zaskoczyć nowoczesność wykorzystywanego do nauki sprzętu – warsztat krawiecki wyposażony jest np. w profesjonalne maszyny do szycia i nowoczesną (jedną z najlepszych na rynku) hafciarkę, zaś zajęcia z fryzjerstwa odbywają się w sali, która wygląda jak prawdziwy salon fryzjerski.

Warto podkreślić drugą część nazwy warsztatów – są nie tylko szkoleniowe, ale także produkcyjne. W związku z tym ośrodek ma możliwość sprzedaży uszytej pościeli, rozprowadzania cateringu lub wykonywania haftów na zamówienie. Odbywa się to w ramach działalności prowadzonej przez OSiW, a dochód odprowadzany jest do budżetu państwa.

...połączona z uzupełnieniem wykształcenia ogólnego

Oprócz praktycznej nauki zawodu młodzież ma też okazję uzupełnić wykształcenie na poziomie gimnazjum lub szkoły zawodowej. W gimnazjum przysposabiającym do pracy praktyka zawodowa zajmuje jeden dzień w tygodniu, w pozostałe 4 dni uczniowie mają normalne lekcje. W szkole zawodowej już nieco większy nacisk kładzie się na naukę zawodu. Pierwsze i drugie klasy mają dwa dni praktyk w tygodniu, zaś trzecie klasy aż trzy dni nauki zawodu. Szkoła zawodowa przygotowuje także do zdania egzaminu zawodowego.

Osoby, zgłaszające się do OSiW w Wasilkowie mają też możliwość kształcenia zawodowego poza ośrodkiem – u zewnętrznych pracodawców, m.in. w takich profesjach jak: obuwnik, złotnik-jubiler, stolarz, cukiernik, lakiernik, blacharz samochodowy, mechanik… A więc jest z czego wybierać! Przy kierowaniu na dany warsztat uwzględniane są oczywiście preferencje i zainteresowania uczniów, ale wybór dokonywany jest przy wsparciu doradcy zawodowego i po opinii lekarza medycy pracy (nie każdy może wykonywać dany zawód przez wgląd na stan zdrowia, np. alergie).

Na życiowym zakręcie

Jaka jest młodzież, która mieszka i uczy się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie? Zapytaliśmy o to panią Beatę Bratumił, zastępcę kierownika OSiW w Wasilkowie.

Czasem wśród społeczeństwa można spotkać się z niepochlebnymi opiniami na temat uczestników OHP, ale my walczymy ze stygmatyzowaniem! Przecież to normalna młodzież, tylko na życiowych zakrętach. Potrzebują specjalnych oddziaływań ze względu na swoje sytuacje rodzinne i niepowodzenia dydaktyczne. Nie przepadają za chodzeniem do szkoły, ale lubią pracować – nauka zawodu to dla nich wyzwanie i możliwość pracowania nad swoją odpowiedzialnością i dojrzałością. Mogą wydawać się trochę nieokrzesani, ale tak naprawdę to sympatyczna młodzież, skora do przyjaźni i współpracy.

Życie w internacie i czas wolny

Ośrodek to placówka otwarta, a uczestnictwo w niej jest dobrowolne. Mieszkańcy internatu mają zapewnione zakwaterowanie w pokojach i wyżywienie. Po lekcjach i praktykach uczniowie mogą wychodzić poza ośrodek, pojechać np. do galerii handlowej (oczywiście wyjście muszą zgłosić wychowawcy). Praktyka jest taka, żeby wracali do 18:30, bo wtedy jest kolacja, ale oczywiście zdarzają się różne sytuacje i potrzeby (np. kiedy ktoś pracuje) i wtedy wychowawcy umawiają się z uczniami indywidualnie. – opowiada zastępca kierownika OSiW w Wasilkowie.

Młodzież objęta jest opieką wychowawczą, ma możliwość uczestniczenia w zawodowych kursach dokształcających, a kadra stara się zapewnić swoim wychowankom także atrakcyjnie zorganizowany czas wolny, wycieczki, staże i obozy za granicą.

Zainteresowanych nauką w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie z przyjemnością informujemy, że są jeszcze ostatnie wolne miejsca, a o szczegółach rekrutacji można przeczytać na stronie internetowej OSiW.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

 

warsztat fryzjerski - jak prawdziwy salon fryzjerski


warsztat krawiecki wyposażony w profesjonalne maszyny


materiały do nauki krawiectwa i prace uczniów


nowoczesna hafciarka


prace uczniów warsztatu krawieckiego


napis z okazji jubileuszu ośrodka - wykonany na zajęciach nauki zawodu


stołówka


warsztat barmański


Widok zawartości stron Widok zawartości stron