Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kierunek – Kurs zawodowy

Kurs zawodowy pozwala na uzyskanie nowej wiedzy, a przede wszystkim kwalifikacji zawodowych w dość krótkim czasie. Jest szansą na dostosowania umiejętności do potrzeb rynku pracy i znalezienie odpowiedniego zatrudnienia.

kierunek-kurs-zawodowy-1160.jpg

Rynek pracy ciągle się zmienia, pojawiają się nowe zawody, a stare odchodzą do "lamusa". Dzisiejszy pracownik musi być bardzo elastyczny, aby nadążyć za tymi zmianami. Ciągłe dokształcanie, a czasem nawet całkowite przebranżowienie pozwoli dotrzymać mu kroku. 

Do kogo kierowane są kursy zawodowe?

Ktoś chce awansować na wyższe stanowisko lub zmienić pracę na lepszą, innym razem kłopoty zdrowotne zmuszają do zmiany pracy. Czasami okazuje się, że ktoś podjął niewłaściwą decyzję przy wyborze szkoły, lub nie posiada odpowiednich kwalifikacji... Dobrym rozwiązaniem jest kurs zawodowy!

Najważniejszym krokiem - wybór odpowiedniego kursu

Przy wyborze szkolenia pomocne będą nasze zainteresowania i wrodzone zdolności. Warto zasięgnąć rady rodziców lub znajomych, ale  przede wszystkim doradcy zawodowego. Doradca zawodowy przez testy i inne narzędzia sprawdzi nasze predyspozycje, co jest bardzo pomocne, lecz decyzję o wyborze kursu podejmujemy samodzielnie. Porad doradcy zawodowego można uzyskać bezpłatnie w Młodzieżowych Centrach Kariery OHP, a także w innych instytucjach. Natomiast osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności dodatkowo muszą skonsultować się z lekarzem prowadzącym, co pozwoli na dobranie odpowiedniego kursu aby wykluczyć przeciwwskazania zdrowotne. Wybierając kurs zawodowy należy sprawdzić, czy na lokalnym rynku pracy występuje zapotrzebowanie na określonych fachowców, co pozwoli na szybkie znalezienie pracy. Dzisiejsza oferta kursów dostosowana jest do potrzeb rynku pracy,  a dodatkowo znajdziemy w niej wiele bezpłatnych kursów zawodowych czy projektów realizowanych ze środków unijnych. Takie bezpłatne kursy zawodowe oferują Ośrodki Szkolenia Zawodowego OHP. Szkolenia kierowane są  do różnych grup docelowych, określonych przez: wiek, status na rynku pracy, wykształcenie, czasem miejsce zamieszkania lub płeć. Dobra orientacja w terenie pomoże nam znaleźć coś dla siebie.

Co to znaczy, że kurs jest bezpłatny?

Kursanci za darmo otrzymują: materiały dydaktyczne: podręczniki i zeszyty ćwiczeń, odzież ochronną, wykonują badania lekarskie, przystępują do egzaminów kwalifikacyjnych, a na zakończenie otrzymują: zaświadczenie, certyfikat, czy uprawnienia. Zdarza się, że oferowany jest również drobny poczęstunek, wyżywienie, czy zwrot kosztów dojazdu. Uczestnicy bezpłatnych kursów zawodowych poświęcają  wyłącznie swój czas.

Uczestnicząc w kursie zawodowym zdobywamy nową wiedzę i nowe umiejętności, natomiast tylko dzięki pracy można rozwijać te umiejętności i pogłębić wiedzę. Właśnie w ten sposób zdobywamy odpowiednie kwalifikacje i budujemy nasze doświadczenie zawodowe.

 

Autor: Joanna Żedzicka, specjalista ds. rozwoju zawodowego w OSZ w Wodzisławiu Śląskim

Źródło: oprac. własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron