Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Koncentracja uwagi. Polecamy 5 prostych ćwiczeń

2022-03-23

Ciężko ci się skupić na lekcji? Łatwo się rozpraszasz i trudno przychodzi ci koncentrowanie uwagi na zadaniu przez dłuższy czas? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc prostymi ćwiczeniami.

Żyjemy w czasach przepełnionych różnymi bodźcami. Z każdej strony „zalewa” nas technologia – social media, święcące telebimy, wszechobecne telefony komórkowe. Ponadto rozwój technologiczny i dostępne rozwiązania zwalniają z potrzeby używania głowy do myślenia, przyzwalają na pójście na łatwiznę i sięgnięcie po gotowe. Przecież w Internecie łatwo znaleźć większość potrzebnych treści...

 

Wymienione czynniki negatywnie wpływają na naszą koncentrację, czyli umiejętność skupienia myśli na konkretnej rzeczy lub czynności. Powodują rozproszenie oraz trudności w nauce. Nie wpływają pozytywnie na nasz intelekt.

 

Co więc możemy zrobić, aby pomóc sobie w ćwiczeniu mózgu i pamięci tak, by nie mieć problemów ze skupieniem w szkole?

 

Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej, dlatego warto zastosować kilka ćwiczeń (tylko z pozoru błahych!), które pomogą skoncentrować się na danym zadaniu przez dłuższy czas.

 

Puzzle

Wymuszają skupienie uwagi – aby dojść do celu, czyli ułożyć cały obraz. Dążysz małymi krokami do przodu. Obserwując i zapamiętując poszczególne elementy, ćwiczysz koncentrację na zadaniu. Wydania zawierające 1000 lub więcej puzzli wprowadzą cię na szczebel mistrzowski. Aby je ułożyć, musisz poświęcić im naprawdę dużo czasu, wysiłku i skupienia.

 

Krzyżówki, łamigłówki, zagadki

Rozwiązywanie różnego rodzaju rebusów czy zagadek wymaga użycia nie tylko myślenia, ale także skupienia. Chcąc odnaleźć rozwiązanie musisz wytężyć umysł, kojarzyć i powiązywać ze sobą różne okoliczności albo przypomnieć trudne do powtórzenia słowo lub hasło.

 

Rozwiązywanie w myślach działań matematycznych

Jak przy wszystkich przedmiotach ścisłych, tak i w tym wypadku potrzebne jest logiczne myślenie. Bez niego ani rusz. Zamiast rozpisywania działań na kartce, spróbuj rozwiązać je w głowie, z pamięci, szczególnie te bardziej zaawansowane, wymagające użycia większych nakładów skupienia.

 

Gra Memory

Popularna gra, wykorzystywana już od najmłodszych lat. Wymaga użycia pamięci i kojarzenia, gdzie leży dany element. Gra typu „memory” dostępna jest w wielu wariantach – od najprostszych do bardziej skomplikowanych. Możemy znaleźć w niej różne dziedziny nauki i oprócz ćwiczenia pamięci, poszerzyć również zakres swojej wiedzy. Popularne są np. wydania z flagami czy zabytkami świata oraz gatunkami zwierząt (np. ryb). 

 

Wyszukiwanie różnic między obrazkami

Ćwiczenie (kojarzone głównie z dziecięcą łamigłówką) jest naprawdę świetnym treningiem koncentracji i dostępne jest także w wersji dla dorosłych. Zmusza do pełnego skupienia oraz spostrzegawczości. Odnalezienie drobnych różnic wiąże się ze skupieniem przez dłuższy czas, każde rozproszenie oddala nas od osiągnięcia pożądanego celu.

 

Trening koncentracji może się okazać atrakcyjny, tym bardziej jeśli połączymy przyjemne z pożytecznym. Jeśli chcemy, aby ćwiczenia przyniosły oczekiwany skutek, powinniśmy wykonywać je regularnie.

 

Autor: Marta Halicka

 

Źródło:

https://braingym.pl/cwiczenia-mozgu-i-pamieci/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron