Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Szkoła branżowa to dobry wybór!

Czerwiec 2017 roku zapowiada się pięknie. Wkrótce pełnia lata, czas upragnionych wakacji, realizowania pasji i planów. Dla absolwentów gimnazjów to również czas ważnych wyborów, będziecie decydować, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać, jaki zawód, jaką przyszłość?

szkola_1160.jpg

To istotny moment w waszym życiu, dlatego chciałabym poruszyć temat szkół branżowych starając się, przynajmniej niektórych z was, zachęcić do nauki w tych nowoczesnych zawodach na poziomie szkół branżowych  I i II stopnia.

Czas zmian

Już od 1 września 2017 roku utworzone zostaną, w miejsce likwidowanych zasadniczych szkół zawodowych, trzyletnie szkoły branżowe I stopnia. W 2020 roku rozpocznie się nabór do dwuletnich szkół branżowych II stopnia, a w 2019 roku do pięcioletnich techników, które zastąpią dotychczas funkcjonujące czteroletnie.

W szkole branżowej I stopnia przez 3 lata będziesz zdobywać wiedzę i zawód, a naukę zakończysz egzaminem zawodowym, który potwierdzi zdobyte w szkole kwalifikacje zawodowe i otrzymasz wykształcenie zasadnicze branżowe. Jeśli uznasz, że chcesz kontynuować naukę w wybranym zawodzie, będziesz mógł skorzystać z oferty szkoły branżowej II stopnia, w której nauka będzie trwała kolejne 2 lata. Oznacza to, że bez przerywania nauki, uzyskasz dodatkowe kwalifikacje na poziomie technika w danym zawodzie i przygotujesz się do zdania egzaminu maturalnego. To nie koniec, absolwenci szkół branżowych II stopnia będą mogli rozpocząć studia wyższe. W dowolnym momencie możesz zdecydować, czy po ukończeniu kolejnego etapu nauki zawodu zaczniesz pracować i rozwijać karierę zawodową, czy będziesz uczyć się dalej, aż do uzyskania wykształcenia wyższego.

Wybór należy do Ciebie!

Wybór zawodu to pierwsza i najważniejsza decyzja, od której powinieneś zacząć. Nowa  klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego określa, aż 213 branż, w których możesz rozpocząć naukę już z początkiem września. Wśród nich są powszechnie wszystkim znane i popularne zawody:  mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, kucharz, cukiernik, sprzedawca, ale też i nowe, na które zgłoszono zapotrzebowanie, na przykład technik robót wykończeniowych w budownictwie, magazynier – logistyk. Zwróć uwagę na te dopiero wchodzące na rynek takie jak:  operator obrabiarek skrawających, ślusarz, operator maszyn przemysłu spożywczego lub tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń hutniczych.

Nie martw się, jeśli nie wiesz, jakie masz predyspozycje zawodowe lub interesujesz się zbyt wieloma rzeczami naraz. Poszukaj pomocy doradcy zawodowego w szkole lub w jednej z wielu jednostek Ochotniczych Hufców Pracy. To specjaliści, którzy pomogą ci podjąć tę trudną decyzję, bo przecież, prawdopodobnie, będziesz wykonywać ten zawód przez następne kilka, kilkanaście lat, 8 godzin dziennie… Czy jesteś gotowy?

Pracodawcy ciebie potrzebują!

Na współczesnym rynku pracy brakuje fachowców z wielu dziedzin, dziś niemal 50% pracodawców w Polsce ma problem ze znalezieniem wykształconych specjalistów. Ciągle brakuje pracowników w branży motoryzacyjnej, energetyce, w przemyśle. Miejsca pracy w niewielkich miejscowościach, na przykład, są też i w bardziej tradycyjnych zawodach w zawodzie krawca, szewca, tapicera. W radio kilka razy dziennie można usłyszeć o pilnej potrzebie zatrudnienia operatorów maszyn CNC, spawaczy, magazynierów. W urzędach pracy i na portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę pojawia się coraz więcej ofert dla pracowników wykształconych w profilu zawodowym. Jak widzisz, pracodawcy dziś mocno zachęcają młodych ludzi do nauki w szkołach zawodowych. Postaw więc na szkołę branżową, ponieważ  to dobry wybór!

 

 

Autor: Katarzyna Matusiak – doradca zawodowy w MCK w Kowarach

Źródła:

http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1707461,Szkoly-branzowe-kontra-zawodowki-Co-sie-zmieni

http://reformaedukacji.men.gov.pl/tag/branzowa-szkola

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron