Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

A może zostanę żołnierzem zawodowym?

Ostatnio wśród specjalności cieszących się ogromnym zainteresowaniem i popularnością na czołowe miejsce wysuwa się zawód żołnierza zawodowego.

Uczestnictwo w misjach pokojowych, stabilne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia za pracę sprawiają, że prestiż zatrudnienia w wojsku nieustannie wzrasta. Jeżeli jesteś zainteresowany służbą w Wojsku Polskim mamy dla ciebie kilka wskazówek i przydatnych informacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami żołnierzem zawodowym może zostać osoba spełniająca wymagania stawiane kandydatom do służby – bez względu na płeć.

Aktualnie (od 1 lutego do 29 kwietnia br.) trwa kwalifikacja wojskowa, która obejmuje mężczyzn urodzonych w 1997 oraz w latach 1992-1996, którzy nie posiadają tzw. kategorii wojskowej do czynnej służby oraz osoby, które ukończyły 18 lat i same zgłosiły się do armii na ochotnika. Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1992-97, mające przygotowanie zawodowe w kierunkach medycznych, weterynaryjnych oraz psychologicznych.

Wybierając się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień nie zapomnij o skompletowaniu i zabraniu ze sobą odpowiednich dokumentów – życiorysu, odpisu aktu urodzenia, oświadczenia o niekaralności, aktualnego zdjęcia o wymiarach 3x4 cm, jak również dokumentów potwierdzających uzyskanie wymaganego wykształcenia.

Każdy ze zgłaszających się kandydatów otrzyma książeczkę wojskową. Kolejny krok to złożenie podania do odpowiedniej Szkoły Podoficerskiej lub Centrum Szkolenia Wojsk – po jego przekazaniu cierpliwie czekaj na decyzję oraz wezwanie na badania i testy. Po otrzymaniu kwitu o zdolności do pełnienia służby, przygotuj się na test sprawności fizycznej – jego pozytywne zaliczenie może decydować o ewentualnym przyjęciu w szeregi wojskowych.

Jeśli pomyślenie przejdziesz wszystkie próby i testy, podpiszesz kontrakt i możesz zaczynać swoją nową Wielką Przygodę.

Do zobaczenia na poligonie!

Autor: Ewa Olszówka, specjalista ds. rozwoju zawodowego CEiPM Słupsk

Źródło:
1. http://www.wojsko-polskie.pl/pl/a/index?szukaj=kwalifikacja+wojskowa
2. http://wszwgdansk.wp.mil.pl/pl/2.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron