Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Co robi groomer, czyli jak zostać fryzjerem od „futrzaków”?

Jesteś miłośnikiem zwierząt i zastanawiasz się nad wyborem przyszłej profesji? Groomer, czyli fryzjer zwierząt, to wymarzony zawód dla ciebie.

groomer_1160.jpg

Nazwa zawodu pochodzi od angielskiego określenia groom, czyli pielęgnować. Jeszcze 10 lat temu profesja ta w ogóle nie była zanana. Wywodzi się z Hollywood, gdzie światowe gwiazdy filmu i muzyki, aby pokazać się z ładnie uczesanymi i wypielęgnowanymi pupilami, zaczęły korzystać z usług groomerów. W Polsce fryzjer zwierząt dopiero zaczyna zyskiwać coraz większą popularność.

Co robi groomer?

Podczas wizyty u groomera możemy spodziewać się, że nasz pupil zostanie w profesjonalny sposób wykąpany i uczesany. W zależności od potrzeby groomer ostrzyże mu sierść, obetnie pazury, wyczyści uszy oraz umyje zęby. Zajmie się również usunięciem martwej sierści oraz insektów ze skóry zwierzęcia. W renomowanych salonach istnieje możliwość skorzystania z masaży relaksacyjnych dla psów czy kąpieli antyalergicznych. W ofercie są również usługi farbowania psiej sierści, perfumowania zwierząt czy malowania pazurów trwałymi lakierami.

Jak zostać groomerem?

Aby zostać groomerem należy ukończyć kurs groomerski, którego koszt wynosi do 3500 zł. Wykonywanie zawodu wymaga dobrej koncentracji uwagi i spostrzegawczości. Liczą się zdolności manualne oraz wyczucie estetyczne. Dodatkowym atutem jest cierpliwość, opanowanie i miłość do zwierząt. Zawodu nie mogą wykonywać osoby ze schorzeniami kręgosłupa oraz uczulone na sierść zwierząt. Jak podaje portal www.moja-pensja.pl miesięczne wynagrodzenie groomera wynosi 2400 zł.

Autor: Katarzyna Chrzanowska, doradca zawodowy MCIZ w Tarnowie

Źródło:     
1.    Informacja o zawodzie Groomer, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, luty 2012
2.    http://www.familie.pl/artykul/Groomer-zawod-przyszlosci,3352,1.html (dostęp: maj 2016)
3.    http://www.moja-pensja.pl/zarobki/966,ile-zarabia-Fryzjer-zwierz%C4%85t-(groomer) (dostęp: maj 2016)


Widok zawartości stron Widok zawartości stron