Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Spawacz - zawód przyszłości?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad wykonywaniem zawodu spawacza? Czy praca na tym stanowisku spełni Twoje oczekiwania? I najważniejsze - czy bez problemu znajdziesz pracę? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie kilka cennych informacji.

spawacz.jpg

Według statystyk wykwalifikowani spawacze to jeden z najbardziej poszukiwanych i cenionych zawodów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Spawacze znajdą zatrudnienie wszędzie tam, gdzie konieczne jest stosowanie technologii trwałego łączenia różnego typu metali, a więc w pracach spawalniczo-ślusarskich, instalacyjno-montażowych, w górnictwie, przemyśle metalowym, stoczniach, przedsiębiorstwach produkujących sprzęt wodny, zakładach naprawczych infrastruktury transportowej, zakładach produkcyjnych pojazdów mechanicznych i maszyn przemysłowych, a także w zakładach rzemieślniczych i na budowach. W związku z o dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy możesz liczyć na wysokie wynagrodzenie.

Zatrudnienie na tym stanowisku wymaga dużej precyzji oraz cierpliwości. Najważniejszą  cechą przyszłego spawacza są zdolności manualne i sprawność motoryczna rąk w operowaniu uchwytem spawalniczym. Praca ta polega przede wszystkim na łączeniu ze sobą kawałków metalu za pomocą obróbki cieplnej.

Co więc zrobić żeby zostać spawaczem? Zdobądź uprawnienia!

Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Należy ukończyć specjalistyczny kurs spawacza, który może trwać od stu do dwustu godzin w zależności od wybranej metody spawania. W ramach każdego kursu odbywają się zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Z uwagi na charakterystykę pracy, kursy spawalnicze kładą ogromny nacisk na naukę w praktyce. Koszt takiego szkolenia waha się od 1500 do nawet 3000 złotych. Jeżeli nie jesteś w stanie sam sobie sfinansować kursu możesz skorzystać z darmowej oferty Ochotniczych Hufców Pracy.

Szkolenia organizowane przez Ośrodki Szkolenia Zawodowego oraz Młodzieżowe Centra Kariery OHP kończą się egzaminem państwowym przed Komisją Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Zdanie egzaminu z wynikiem pozytywnym pozwala na zdobycie świadectwa i książeczki spawacza honorowane na całym świecie, dostępne w językach: polskim i angielskim, które są ważne 2 lata.

Pamiętaj! Pracodawcy potrzebują wykwalifikowanych fachowców, więc nie czekaj! Zdobądź uprawnienia i stań się konkurencyjny na rynku pracy.

Więcej informacji na temat kursów zawodowych można uzyskać pod numerem tel. 19524 bądź na stronie www.ohp.pl.

Autor: Iwona Buza - specjalista ds. rozwoju zawodowego MCK Chojnice

Źródła:

Brooks K., Jaki wybrać zawód? Zaplanuj swoją przyszłość, Bydgoszcz 2010
Szydlik-Leszczyńska A., Funkcjonowanie współczesnego rynku pracy. Wybrane ukierunkowania, Warszawa 2012
http://wup-krakow.pl/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron