Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawody nowe i rozwojowe

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Niektóre profesje przechodzą do historii, popyt na inne znacznie spada, ale są i takie branże, które dynamicznie się rozwijają.

Wciąż przybywa nowych zawodów. O niektórych z nich jeszcze niedawno nikomu się nawet nie śniło. Nowe profesje w dużej mierze wiążą się z rozwojem techniki i coraz powszechniejszym wykorzystaniem technologii informacyjnych. Oprócz już popularnych programistów, administratorów czy webmasterów potrzebni mogą okazać tacy specjaliści jak np. tester gier komputerowych.

Rozwój cywilizacyjny i związane z nim zmiany stylu życia również pociągają za sobą zapotrzebowanie na nowe zawody. Potrzebne będą osoby, które pomogą odnaleźć się w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. W cenie będą usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, a także produkty ekologiczne i wytwarzane tradycyjnymi metodami, jako alternatywa dla masowej produkcji. Poniżej przestawiamy kilka nowych zawodów, które mają szansę na rozwój w niedalekiej przyszłości.

Specjalista ds. cloud computing – ekspert od przetwarzania danych w chmurze, czyli produktów IT dostępnych w sieci. Dzięki tego typu rozwiązaniom możliwe jest przechowywanie i stały dostęp do dokumentów i programów. Na pracę w tym zawodzie mogą liczyć informatycy, ale również spece od statystyki, ekonomiści a nawet socjologowie. 

Tester gier komputerowych – wymarzona praca dla miłośników wirtualnych światów. Zadaniem testera jest wyłapanie błędów w grach. Niezbędna w tej pracy, oprócz obycia w świecie gier, jest znajomość języka angielskiego, spostrzegawczość i dociekliwość. W Polsce na razie jest niewiele firm, które zatrudniałyby testerów, większość z nich pracuje dla firm zagranicznych.

Etyczny haker – programista, który na zamówienie firmy, włamuje się do jej systemów komputerowych, po to, by wykryć ewentualne błędy zabezpieczeń. Kwalifikacje do tego zawodu można zdobyć nas specjalnych szkoleniach, można też uzyskać odpowiedni certyfikat.

Rolnik ekologiczny – w czasach masowej produkcji rolnej i ogromnej ilości produktów spożywczych niskiej jakości, na wartości zaczyna zyskiwać żywność produkowana tradycyjnymi metodami. Rolnictwo ekologiczne już teraz cieszy się zainteresowaniem, najbliższa przyszłość ma pogłębić tę tendencję.

Coolhunter – innymi słowy „łowca trendów”, to osoba, której zadaniem jest wyłapywanie tego co nowe w modzie oraz badaniu reakcji na nowe produkty, związane z modą i stylem życia. Praca coolhuntera polega głównie na bywaniu i obserwowaniu. Coś dla bystrych obserwatorów i mieszkańców dużych miast.

Personal shopper – osoba, która pomoże dokonać rewolucji w szafie, podpowie, co warto kupić, w co się ubrać, a czego lepiej się pozbyć. Osobisty stylista to odpowiedź na brak czasu, ogromną ofertę sklepów odzieżowych i pragnienie by dobrze wyglądać. Wbrew pozorom z usług personal shopperów korzystają nie tylko gwiazdy.

Konsultantka ślubna – ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, kto nie czuje się na siłach by samodzielnie przygotować jego oprawę, może skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na konsultantów ślubnych, którzy pomagają zorganizować uroczystość weselną od A do Z.

Broker informacji – to osoba, która na zlecenie firmy zbiera i porządkuje informacje na dany temat. Broker informacji korzysta ze wszelkich dostępnych źródeł informacji, tworzy raporty, analizy i zestawienia.

Fundraiser – specjalista ds. pozyskiwania funduszy na cele społeczne – dla osób prywatnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, szkół, itp. Głównym zadaniem fundraisera jest pozyskanie sponsorów dla przedsięwzięcia, na rzecz którego pracuje.

Autor: Emilia Witkowska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron