Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 kreatywnych pomysłów na ferie

2024-01-29

Jeśli nie planujesz dalekiego wyjazdu, być może zastanawiasz się, co możesz robić w ferie zimowe. Sprawdź nasze pomysły na kreatywne spędzenie czasu.

  1. Kulig i ognisko

Las, gwiazdy, konie, wóz na kołach lub sanie, dźwięk dzwonków, ognisko, pieczona kiełbasa i chleb, gorąca herbatka z cytryną i sokiem – czy to nie brzmi wspaniale? Tak! Dlatego podczas ferii zimowych możesz skorzystać z uroków zimowej aury i razem ze znajomymi zorganizować kulig i ognisko. Na pewno taka atrakcja podczas wolnego czasu wprowadzi cię we wspaniały nastrój!

Organizacją kuligu i ogniska zajmują się różne firmy, więc możesz skorzystać z ich oferty, ale możesz także zorganizować wszystko na własną rękę. Bardzo ważne jest wówczas zadbanie o bezpieczeństwo – nie zapominajcie, że ognisko należy rozpalać tylko w dozwolonym miejscu.

 

Pamiętajcie także, by zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas przemieszczania się na saniach czy sankach! Sanek nie wolno podpinać do samochodów osobowych!

 

  1. Majsterkowanie i karmnik dla ptaków

Własnoręcznie zrobiony karmik to nie tylko wielka pomoc dla ptaków, ale również świetnie i kreatywnie spędzony czas wolny.

W sieci na pewno znajdziesz proste tutoriale dotyczące samodzielnego zrobienia karmnika, więc przygotuj potrzebne materiały i do dzieła! Na koniec umieść w nim różne rodzaje ziaren i słoninę dla sikorek.

Gotowy karmnik ustaw w ustronnym, spokojnym miejscu i baw się dobrze, obserwując ptaki, które wpadają na posiłek. Może naprawdę się tym zainteresujesz i będziesz w stanie rozpoznać różne gatunki ptaków?

 

  1. Odkrywanie niezwykłych miejsc w okolicy i album ze zdjęciami

Na pewno w okolicy znajduje się wiele pięknych miejsc, których na co dzień jeszcze nie odkryłeś lub ich nie dostrzegasz, np. malownicze widoki na przedmieściach, zabytkowe budynki, wzgórza z widokiem na całe miasto, klimatyczny las, w którym można spotkać jakieś zwierzęta aktywne zimą lub znaleźć ich ślady. Ferie zimowe to idealny moment na długi spacer i odszukanie takich właśnie atrakcji.

Aby znaleźć nietypowe miejsca w okolicy, możesz skorzystać ze specjalnych aplikacji, które podpowiadają lokalizację. 

Wykorzystaj swój telefon i zrób zdjęcia lub nagraj i zmontuj krótkie filmy. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie sesji zdjęciowej i zebranie fotografii z danego okresu, aby stworzyć zimowy album. Samo robienie zdjęć będzie fajną zabawą, a dodatkowo taki album będzie miłą pamiątką.

Jeśli nie masz inspiracji na zdjęcia, przyda się Internet – to kopalnia pomysłów.

 

  1. Warsztaty, wycieczki i imprezy organizowane przez instytucje w okolicy

Aby ferie zimowe były czasem pełnym atrakcji, warto również poszukać ciekawych imprez, warsztatów czy wycieczek organizowanych w okolicy.

Niektóre instytucje, na przykład urzędy gminy, lokalne szkoły, ośrodki kultury lub Związek Harcerstwa Polskiego, proponują czasem rozrywki, które są darmowe lub bardzo tanie. Sprawdź, czy możesz sobie na nie pozwolić – może dzięki takim zimowym akcjom uda ci się urozmaicić swoje ferie.

 

Jeśli jesteś uczestnikiem Ochotniczych Hufców Pracy, ofertę związaną z feriami zimowymi możesz sprawdzić w zakładce "Ferie w OHP" lub dopytać o szczegóły w swojej jednostce.

 

  1. Seans filmowy

Po aktywnych zajęciach przyda się chwila odpoczynku. Może więc dobrym pomysłem będzie maraton ulubionych filmów? Wygodna kanapa, zasłonięte okna, własnoręcznie przygotowany popcorn – to wszystko pozwoli na stworzenie atmosfery i klimatu prawie jak w prawdziwym kinie.

 

Zobacz nasze TOP 10 filmów z przesłaniem, które warto obejrzeć w ferie!

 

Możesz też wykazać się kreatywnością i zrobić dla siebie i znajomych różne przekąski, które zjecie podczas oglądania waszego seansu filmowego.

 

Zapewne znajdziesz jeszcze wiele innych kreatywnych pomysłów, które możesz wykorzystać w czasie ferii. Do tych aktywności możesz zaprosić też swoich znajomych i spędzić ten czas wolny wspólnie.

 

Podczas ferii zimowych rób to, na co masz ochotę, bo to czas, w którym w końcu możesz odpocząć i naładować akumulatory do dalszej nauki. Pamiętaj też, aby ten okres nie był czasem, w którym będziesz się po prostu nudził. Udanych, kreatywnych ferii zimowych!

 

Autor: Sylwia Gąsowska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron