Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 sposobów na Święta bez spiny

2023-12-21

Lubisz Święta Bożego Narodzenia, ale czasem masz dość tych wszystkich przygotowań i rodzinnych spotkań? Mamy dla ciebie 5 pomysłów na to, jak spędzić Święta bez spiny.

1. Pomóż rodzicom ogarnąć to wszystko!

Nie czekaj na gotowe i podane pod nos, bo może się okazać, że napięta atmosfera podczas Świąt jest efektem między innymi twojej bierności.

Kiedy mama musi posprzątać i ugotować wszystko sama, nic dziwnego, że jej humor podczas świątecznych posiłków jest kiepski. Unikniesz napięć, kiedy weźmiesz sprawy (a raczej odkurzacz i mopa) w swoje ręce lub zapytasz jak możesz pomoc w kuchni. Wspólne przygotowania to ogromna satysfakcja, zadowolona i nieprzemęczona mama, a także rodzinna atmosfera.

 

2. Odetnij się od smartfona!

Spróbuj chociaż przez dwa-trzy dni w czasie Świąt nie używać smartfona, komputera i zapomnieć o social media. Zamiast tego pogadaj z dziadkiem o starych dziejach, z kuzynem o wspólnych zainteresowaniach (choćby przez telefon). Po prostu spędź czas z rodziną bez gapienia się w ekran. Nie spinaj się, że padają wciąż te same pytania, a dyskusje kręcą się wokół tych samych tematów. Tak to jest w rodzinie – lepiej przyjąć to z uśmiechem.

 

3. Spraw komuś radość.

Nawet jeśli nie stać cię na kupienie prezentów wszystkim bliskim, zabaw się w Mikołaja inaczej. Możesz przygotować komuś upominek własnoręcznie. Możesz też dać coś niematerialnego: swoje zainteresowanie czy pomoc – np. odwiedzić starszego sąsiada czy potrzebującą sąsiadkę, zainteresować się, czy możesz im jakoś pomóc.

 

4. Wyjdź na spacer.

Nie siedź biernie za stołem, objadając się świątecznymi przysmakami. Przejdź się po okolicy, namów do tego rodzinę. Zobaczcie, jak fajnie jest się poruszać i spędzić czas wspólnie, ale inaczej niż przy stole. Bez względu na pogodę!

 

5. Zastanów się nad istotą Świąt.

Dlaczego są dla ciebie ważne? Pomyśl, że to nie tylko prezenty i dobre jedzenie, ale przede wszystkim narodziny Jezusa – również w naszych sercach. Przychodzi do nas w różny sposób – sprawia, że chcemy być lepsi dla siebie nawzajem, ale też lepsi dla siebie samych.

 

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron