Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak oszczędzać w wieku nastoletnim?

2024-02-22

Chcesz zacząć oszczędzać? Zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby pomóc rodzicom w sfinansowaniu twoich wakacji, a może po prostu potrzebujesz funduszy na swoje wydatki czy małe przyjemności? W tekście znajdziesz kilka sposobów na zdobycie oszczędności.

Prezenty

Niedawno były twoje urodziny i dziadkowie wręczyli ci kopertę? Może warto byłoby odłożyć te pieniądze? Przecież dostajesz regularnie kieszonkowe, które pokrywają twoje codzienne, drobne wydatki.

Pewnie zdarzyło ci się również otrzymać wartościowy prezent. Zastanawiałeś się, czy ta rzecz jest ci w ogóle potrzebna, czy z niej korzystasz? Może jednak zalega w szafie? Spróbuj ją sprzedać, uzyskując realny dochód.

 

Mieszkanie w domu rodzinnym i poza nim

Jeśli mieszkasz z rodzicami, łatwiej będzie ci odłożyć. Odchodzą ci koszty utrzymania i wyżywienia. Kiedy korzystasz z internatu czy akademika, dochodzą koszty dojazdów. Możesz jednak przywozić z domu jakiś prowiant. To już będzie pewna oszczędność. 

 

Stypendium

Za wysokie wyniki w nauce możesz otrzymać stypendium naukowe. Natomiast w przypadku trudnej sytuacji materialnej w domu, zorientuj się, czy istnieje szansa na otrzymanie stypendium socjalnego.

 

Praca dorywcza i sezonowa

Wolne chwile (w weekendy, przerwy świąteczne i feryjne) możesz poświęcić na wykonywanie prac dorywczych lub sezonowych, takich jak opieka nad dziećmi lub jako pomoc w gastronomii. To gwarancja zastrzyku finansowego.

 

Jeśli jesteś uczestnikiem OHP i otrzymujesz wynagrodzenie za naukę zawodu, postaraj się nie wydawać wszystkiego od razu, ale odkładać stałą część co miesiąc. Dzięki temu możesz uzbierać spore oszczędności – w sam raz na wakacyjny wypad lub wymarzoną rzecz.

 

Wyjścia do miasta

Staraj się unikać jedzenia na mieście. Obecnie ceny są bardzo wysokie. Zaproponuj znajomym spotkanie u siebie, złóżcie się na jedzenie i przygotujcie coś we własnym zakresie. Będziecie mogli popisać się swoimi umiejętnościami i pomysłami.

 

Niepotrzebne ubrania

Masz za dużo ubrań? Te, których już nie nosisz, wystaw na Vinted lub OLX.

 

Zachcianki i przyjemności

Za każdym razem, kiedy zamierzasz coś kupić, zastanów się kilka razy, czy na pewno chcesz wydać na to pieniądze, żeby sprawić sobie chwilową przyjemność. Może okazać się, że odmówienie sobie tej rzeczy będzie lepszym pomysłem, a korzyści finansowe z odłożenia pieniędzy przyniosą ci większą satysfakcję. Po uzbieraniu większej sumy, wydasz ją na konkretną i praktyczną rzecz, która posłuży ci dłużej.

 

Oszczędzanie według nastolatków

Według badań BGŻOptima „Polak oszczędny 2016 – czy oszczędność jest dziedziczna?”, młodzież twierdzi, że da się odkładać niezależnie od wysokości otrzymywanych środków finansowych. Dodatkowo dane z tego raportu zawstydzają dorosłych, ponieważ większość – aż 90% ankietowanych nastolatków w wieku 15-18 lat oszczędza regularnie część lub całość swoich „dochodów”. Natomiast wśród dorosłych jest to grupa poniżej 50% respondentów.

Badanie pokazuje, że 20% młodzieży odkłada bez określonego celu. Oznacza to, że są świadomi potrzeby posiadania awaryjnych środków finansowych, chociażby na tzw. czarną godzinę. Na szczęście sprawienie sobie przyjemności nie jest dla nich najważniejsze. Kierując się takim tokiem myślenia, już na starcie są wygrani.

 

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy i nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz pradnik Jak znaleźć pracę, kiedy jesteś nastolatkiem? Zajrzyj też do naszej wyszukiwarki ofert pracy.

 

Autor: Marta Halicka

 

Źródła:

https://cash-play.net/jak-oszczedzac-pieniadze-w-mlodym-wieku/

https://forsal.pl/artykuly/971543,oszczedny-jak-nastolatek-az-90-proc-z-nich-odklada-w-polsce-pieniadze.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron