Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak rozpoznać fake newsa?

2023-11-21

W erze Internetu łatwo można szerzyć dezinformację. Rozróżnienie czy dana informacja jest faktem, czy fake newsem (fałszywą informacją) może być trudne. Sprawdź, jakie kroki warto podjąć, żeby sprawdzić wiarygodność informacji.

Fake newsy, czyli fałszywe wiadomości mają na celu wprowadzić odbiorcę w błąd. Oto kilka wskazówek, które pomogą sprawdzić wiarygodność informacji.

 

Sprawdź źródło informacji

Na początku warto sprawdzić, czy źródło informacji jest wiarygodne, a jej autor znany. Trzeba unikać stron o podejrzanej reputacji, ponieważ mogą być na nich celowo publikowane fałszywe informacje.

 

Sprawdź datę publikacji

Fake newsy bardzo często opierają się przestarzałych wydarzeniach. Wykorzystywane są one do wprowadzania ludzi w błąd. Istotne jest więc weryfikowanie aktualności informacji.

 

Potwierdź informację w kilku źródłach

Szukając informacji lepiej unikać opierania się tylko na jednym źródle. Warto potwierdzać je na innych niezależnych stronach. Pamiętaj, że więcej niż jedno potwierdzenie zwiększa prawdopodobieństwo, że informacja jest wiarygodna.

 

Zweryfikuj cytowane źródła

Nie można zapomnieć o zweryfikowaniu, czy podane źródła, do których odwołuje się autor są wiarygodne. Jeśli wymienieni lub cytowani są eksperci to warto sprawdzić, czy są powiązani z danym tematem. Jeśli informacja jest potwierdzona przez eksperta/autorytet w danej dziedzinie to zwiększa to jej wiarygodność.

 

Sprawdź źródło zdjęć i filmów

Fake newsy często wykorzystują manipulacje wizualne. Trzeba na to uważać.

 

Fake newsy pisane są często w emocjonalny sposób, a ich celem jest wywołanie silnych reakcji i emocji. Uważaj na artykuły, które używają sensacyjnego języka i nie podają konkretów.

Pamiętaj, że w dzisiejszym świecie pełnym informacji, gdzie fake newsy mogą łatwo się rozprzestrzeniać, kluczowe jest rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności weryfikowania informacji.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła: 

https://naukatolubie.pl/fake-news-jak-rozpoznac-czy-to-prawda-czy-falsz

https://cik.uke.gov.pl/news/fake-news-czyli-falszywa-prawda,191.html

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/webinary-dla-mlodziezy.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron