Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak rozwiązywać problemy w szkole lub pracy? Kilka strategii działania

2020-10-12

Problemy to sytuacje nowe lub niepewne, które sprawiają trudność i pojawiają się w trakcie działania. Często zdarzają się w naszym codziennym życiu, w szkole lub pracy, gdy dążymy do osiągnięcia jakiegoś celu, jesteśmy najczęściej na początku drogi.

Aby skutecznie sobie poradzić z problemami, najlepiej opracować własną strategię działania albo skorzystać z wypróbowanych metod. Niektóre z nich opisujemy w tym tekście.

Zacznij od analizy problemu i zadaj sobie pytania:

  • Jaki dokładnie jest twój problem?
  • Czy ten problem jest naprawdę poważny?
  • Czy są jakieś podobne elementy tego problemu i tych, które już napotkałeś?
  • Czy w przeszłości zdarzały się podobne sytuacje i czy udało ci się z nimi poradzić?
  • Czy widzisz wszystko, co składa się na ten problem?
  • Jakie działania powinieneś podjąć, aby go rozwiązać?
  • W jaki sposób sprawdzisz, że skutecznie rozwiązałeś tę problematyczną sytuację?

 

Kiedy dokonałeś już analizy trudnej sytuacji i określiłeś cele, jakie masz osiągnąć, możesz przystąpić do wyboru przykładowych strategii działania.

 

Strategia „prób i błędów”

 

Wypróbuj rożne rozwiązania, które przyjdą ci na myśl i odrzuć te, które nie działają. To podejście może okazać się najlepsze, gdy masz kilka opcji, aby rozwiązać sytuację, która sprawia ci problem. Jeśli masz ich zbyt dużo, ogranicz się do tych, które wydają ci się skuteczne.

 

Strategia „nowego spojrzenia”

 

Może się tak zdarzyć, że rozwiązanie tego problemu wpadnie ci do głowy, gdy spojrzysz na wszystko w nowy sposób. Pomysł może pojawić się nagle i niespodziewanie, np. gdy wyobrazisz sobie, jak te trudności mogłaby widzieć inna osoba.

 

Strategia „wspinaczki”

 

Wyobraź sobie etapy rozwiązywania problemowej sytuacji jako wędrówkę na górę. Rozwiązuj kolejne etapy problemu, zaczynając „od szczytu góry”. Kiedy wyznaczenie poszczególnych kroków zaczniesz od celu, jaki chcesz osiągnąć i cofniesz się aż do punktu wyjścia, wtedy znajdziesz łatwiejszą drogę wyjścia z problemowej sytuacji.

 

Strategia „burza mózgów”

 

Ten sposób sprawdza się, kiedy szuka się skutecznych rozwiązań. Możesz ją stosować samodzielnie lub w grupie. Podczas „burzy mózgów” wypisz wszystkie rozwiązania, które przyjdą ci do głowy. Nie oceniaj ich negatywnie i pamiętaj, że im więcej pomysłów tym lepiej, im pomyśl bardziej nietypowy, tym cenniejszy. Ważne jest swobodne myślenie i kombinacja rozwiązań. Bierz pod uwagę każdy pojedynczy pomysł na uporanie się z problemem albo połącz kilka opcji.  

 

Strategia „przeszukiwania losowego”

 

Możesz stworzyć przykładowe zestawy kroków, które mogłyby rozwiązać twój problem. Spróbuj je zastosować osobno lub wspólnie, wykonując odpowiednią liczbę prób, znajdziesz właściwe wyjście z trudnej sytuacji.  

 

Rozwiązywanie problemów to pewien proces, z którym każdy w swoim życiu musi się zetknąć. Nieistotne jest, jakie masz trudności, pamiętaj, że takie sytuacje będą się czasem zdarzały i nie możesz się poddawać. To, że poradzisz sobie z problemami w szkole czy w pracy sprawi, że staniesz się silniejszy i bogatszy o nową wiedzę i doświadczenie.

Pamiętaj, że często problemem nie jest sam problem, ale twoje podejście do sytuacji, która jest dla ciebie trudna!

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

Tony Proctor, Twórcze rozwiązywanie problemów. Podręcznik dla menagerów

https://www.projektprzywodztwo.com/blog/metody-rozwiazywania-problemow-jak-rozwiazywac-problemy

https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/7-krokow-strategicznego-rozwiazywania-problemow-w-organizacji


Widok zawartości stron Widok zawartości stron